Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Diverse
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Diverse

Buna ziua. As dori sa stiu dacă exista o lege care interzice strangerea de bani ptr școală, doamnele profesoare si altele?
Legea educatiei nationale si Regulamentul scolii.
Sintagma «fondul clasei/scolii» nu exista in legislatia ce reglementeaza organizarea si functionarea sistemului national de invatamant.

"Comitetul de părinți poate decide să susțină, inclusiv financiar prin asociația de părinți cu personalitate juridică, cu respectarea prevederilor legale în domeniul financiar, întreținerea, dezvoltarea și modernizarea bazei materiale a clasei. Hotărârea comitetului de părinți nu este obligatorie" prevede Regulamentul-cadru de organizare si funcționare a unitatilor de invatamant preuniversitar, ce a fost aprobat prin Ordinul Ministerului Educației Nationale si Cercetarii Stiintifice nr. 5079/2016.