Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evacuarea fostului soț și a mamei lui a fost urmată ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evacuarea fostului soț și a mamei lui a fost urmată de mai multe probleme, printre care și aceea că am rămas fără curent. Ce mă sfătuiți?

Am si eu 2 probleme.
In data de 19.12 a fost facura evacuarea din imibil a fostului sot si a mamei.acestuia.Mama lui locuia de fapt in uscatorie la.care a fost anexata o camera si un hol de la.apartamentul meu.In urma evacuarii apartamentul.a revenit la forma initiala ea ramanand in uscatorie.Toate lucrurile sunt facute fara acte.Apartamentul l.am cumparat de la mama fostului sot acum 10 ani.Azi fostul sot a venit si a spart lacatul de la boxa sustinand ca acolo el are lucruri.Am sunat la.politie care au venit sa faca cercetare la fata locului.Ideea este ca ei nu su t proprietarii altui imobil din bloc,el are domiciliul in alta parte.Mama lui spune ca ea are acolo domiciliul desi a fost evacuata. Mai mult pe data de 01.09 a depus plangere la politie cum ca i.am furat buletinul eu nestiind nici acum dc mai are actul de identitate sau nu.Pot sa schimb iar lacatul la boxa.
A doua problema ar fi accesul in uscatorie.Toate utilitatile erau racordate la ap meu si le.am tiat.Ideea e ca ei au umblat la instalatia electrica si nu mai am curent in casa.Se pare ca s.au legat la un vecin pt ca ei au curent in uscatorie.Din discutiile cu presedintele reiese ca el.cam stie ca eu sunt legati ilegal.la vecin(vecinul si.a dat acceptul).eu vreau sa intru in uscatorie sa vad ce se intampla de nu am curent.ei nu ma lasa si nici cheie nu am.Cum sa precedez?Se poate sa ii evacuez si din uscatorie.Nu mi.am vandut cotele parti comune si nu vreau sa mai stea acolo.Ce tr sa fac?
Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Pentru analiza si eventual raspuns la obiect este necesar sa precizati date relevante
Afirmati ca mama sotului locuia in uscatorie
Uscatoria reprezinta parte comuna din condominiu care poate fi utilizata exclusiv de catre un proprietar numai cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari
Daca a fost oficial sesizata politia,asteptati concluziile acesteia
Toate utilitatile erau racordate la ap meu si le.am tiat

Este o masura la limita legii,deoarece dv ca si persoana fizica nu detineti autoritatea si competenta sa interveniti ,sa restrictionati dreptul de a beneficia de utilitati-in lipsa unei hotarari judecatoresti definitive
Afirmati
Toate utilitatile erau racordate la ap meu si le-am tiat
,daca precizati toate utilitatile,inseamna ca dv ati intervenit inclusiv asupra instalatiei electrice
In ce conditii era utilizata uscatoria ?
Exista incheiat contract de inchiriere ?
Nu exista un contract de inchiriere.
Utilitatile au fost taiate in sesnsul ca am oprit apa din apartamentul meu si curemtul pt ca erau ravordate la utilutatile mele.Ea nu mai are proprietate in imobil fiind tolerata in uscatorie.Impreuna cu fostul sot am facu acoperisul si casa scarii urmand sa primim uscatoria.Am intrat in posesia ei acum 9 ani dar nu au fost facute acte in acest sens.
Uscatoria reprezinta parte comuna
Proprietarul nu are dreptul sa schimbe destinatia si aspectul partii comune din imobilul de locuit in comun fara acordul asociatiei de proprietari
Pentru ca dv sa utilizati in mod exclusiv partea comuna era necesar sa existe acordul individual al tuturor proprietarilor din imobil care sa cedeze cota din partea comuna,sa existe incheiat contract de inchiriere
Aspectul ca in contrapartida executarii repartiei la acoperisul blocului ati primit uscatoria reprezinta o conventie care nu respecta procedura legala si nu este dovedita cu documente legale
Dovada ca nu exista documente care sa ateste calitatea dv de eventual proprietar asupra respectivei uscatorii,este probata cu inexistenta document de vanzare cumparare uscatorie,,inexistenta titlu de proprietate pentru uscatorie,nu detineti document pentru schimbare destinatie spatiu din parte comuna in spatiu cu destinatia de locuinta,uscatoria nu este trecuta pe rolul dv fiscal,nu figurati la intretinere cu suprafata suplimentara uscatorie,nu aveti cadastru si intabulare pentru uscatorie
Dv sustineti ca ati primit in posesie uscatoria
Atat timp cat nu exista documente care sa ateste circumstantele intrarii in posesia uscatoriei,orice parte interesata poate ataca promisiunea de acum 9 ani si poate redica pretentia sa aibe acces la partea comuna uscatorie
Daca ati obtinut dreptul de posesie,parte comuna nu aveati dreptul sa executati modificari constructive ,dovada fiind utilitatile care au fost racordate neautorizat si de la dv si de la un vecin
Eu nu mai sunt interesata sa cumpar uscatoria....la cate mi.au facut dar nici nu vreau ca fosta soacra sa ramana acolo.Eu vreau sa intru in uscatorie.