avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 818 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Sunt locatar nou intr-un bloc care are ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Sunt locatar nou intr-un bloc care are spatii comune ...

Buna ziua,
Sunt locatar nou intr-un bloc care are spatii comune 2 uscatoare si mai multe boxe, mai multi locatari ocupa deja boxele de la subsolul blocului ba chiar unii dintre ei au boxa+uscator pe care le-au ocupat in totalitate.
Am un contract de inchiriere care expira peste cateva luni pe al doilea uscator iar vecini care deja detin boxe doresc si cheie de la uscatorul mentionat de mine.
Vreau sa stiu cum as putea legal sa am si eu acces la cota parte care mi se cuvine boxe uscator, daca exista o procedura legala pentru asa ceva, aici ma refer la boxa de la subsol/ sau sa raman in continuare sa folosesc acel uscator tinand cont ca ceilalti au deja boxe ocupate abuziv la subsol.

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 21:53, 27 Martie 2022
Pentru completa si corecta dv informare,studiati temeinic disp L nr 196/2018
Atat timp cat in documentele de achizitie bun imobil nu sunt consemnate si anexe spatii cu alta destinatie,rezulta ca proprietarul detine calitatea si drepturi execlusiv strict pe bunul apartament
In imobil d locuit in comun,exista parti comune de constructii si de instalatii
Parte comuna de constructii sunt exterior imobil de locuit in comun,cale de acces,uscatorii,ghena gunoi,subsol tehnic,acoperis/terasa necirculabila
Legiuitorul a impus obligatia ca partea comuna de constructii si d einstalatii din condominiu sa fie ccesibila tuturor proprietarilor
Daca un proprietar doreste sa utilizeze exclusiv parte din partea comuna,acesta trebuie sa obtina acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari cu care se incheie contract de folosinta sau de inchiriere
Utilizarea partii comune este conditionata de mai multi factori
Nu ati precizat daca boxele sunt edificate in subsolul tehnic in baza proiectului tehnic al imobilului sau au fost edificate de catre locatari pe parcursul exploatarii constructiei
Daca prin actul de achizitie bun imobil nu aveti consemnat si anexa,nu aveti temei legal sa ridicati pretentii asupra boxelor sau al;te parti comune
Daca boxele nu sunt prevazute in proiectul tehnic al constructiei,nu este bine sa intentionati achzitia/preluare boxa ,deoarece,ISU nu admite interventii si modificari structurale/compartimentale neautorizate in subsolurile tehnice si nici depozitarea de bunuri personale cu risc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Subsol tehnic la bloc victor1906 victor1906 Buna seara. Am o pivnita in subsolul tehnic de la bloc , spatiu amenajat de mine de la darea in folosinta prin repartitie al apartamentului in acel bloc. ... (vezi toată discuția)
Parti comune in bloc ContSters303335 ContSters303335 Buna ziua, Am si eu o intrebare in legatura cu partile comune ale unui bloc. -subsolul blocului daca nu este prevazut cu boxe dar o parte din ... (vezi toată discuția)
Boxa la subsolul blocului gelirolu gelirolu Buna ziua. Suntem proprietari de apartament si blocul are statutul de AP. La subsolul blocului unuii din Proprietari au facut boxe. ( numai cei din consiliul ... (vezi toată discuția)