Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Sunt locatar nou intr-un bloc care are ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Sunt locatar nou intr-un bloc care are spatii comune ...

Buna ziua,
Sunt locatar nou intr-un bloc care are spatii comune 2 uscatoare si mai multe boxe, mai multi locatari ocupa deja boxele de la subsolul blocului ba chiar unii dintre ei au boxa+uscator pe care le-au ocupat in totalitate.
Am un contract de inchiriere care expira peste cateva luni pe al doilea uscator iar vecini care deja detin boxe doresc si cheie de la uscatorul mentionat de mine.
Vreau sa stiu cum as putea legal sa am si eu acces la cota parte care mi se cuvine boxe uscator, daca exista o procedura legala pentru asa ceva, aici ma refer la boxa de la subsol/ sau sa raman in continuare sa folosesc acel uscator tinand cont ca ceilalti au deja boxe ocupate abuziv la subsol.

Va multumesc anticipat!
Pentru completa si corecta dv informare,studiati temeinic disp L nr 196/2018
Atat timp cat in documentele de achizitie bun imobil nu sunt consemnate si anexe spatii cu alta destinatie,rezulta ca proprietarul detine calitatea si drepturi execlusiv strict pe bunul apartament
In imobil d locuit in comun,exista parti comune de constructii si de instalatii
Parte comuna de constructii sunt exterior imobil de locuit in comun,cale de acces,uscatorii,ghena gunoi,subsol tehnic,acoperis/terasa necirculabila
Legiuitorul a impus obligatia ca partea comuna de constructii si d einstalatii din condominiu sa fie ccesibila tuturor proprietarilor
Daca un proprietar doreste sa utilizeze exclusiv parte din partea comuna,acesta trebuie sa obtina acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari cu care se incheie contract de folosinta sau de inchiriere
Utilizarea partii comune este conditionata de mai multi factori
Nu ati precizat daca boxele sunt edificate in subsolul tehnic in baza proiectului tehnic al imobilului sau au fost edificate de catre locatari pe parcursul exploatarii constructiei
Daca prin actul de achizitie bun imobil nu aveti consemnat si anexa,nu aveti temei legal sa ridicati pretentii asupra boxelor sau al;te parti comune
Daca boxele nu sunt prevazute in proiectul tehnic al constructiei,nu este bine sa intentionati achzitia/preluare boxa ,deoarece,ISU nu admite interventii si modificari structurale/compartimentale neautorizate in subsolurile tehnice si nici depozitarea de bunuri personale cu risc