Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Poză luată de pe profilul meu de Facebook, fără ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Poză luată de pe profilul meu de Facebook, fără acordul meu. Mă poate ajuta poliția?

Buna! Acum ceva timp am postat o poză cu mine pe profilul meu de facebook, după un timp o persoană mi-a luat poza respectivă și a postat-o pe profilul ei scriind tot felul de prostii la descrierea pizei,am rugat-o să o șteargă pt ca nu are niciun drept să îmi posteze poza alfel o șterg,a încercat să mă santajeze ca daca o blochez o mai posteaza...până la urmă am blocat-o,iar de aproape o lună postează încontinuu poza cu fel si fel de descrieri. Am fost anuntata de prieteni comuni ca am poza pe profilul persoanei respectiv.a rugat-o un prieten să șteargă poza dar niciun rezultat. Problema e ca nici nu stiu sigur cine este în spatele acestui profil de facebook.Întrebarea este ce pot sa fac? Sa merg la politie?mă poate ajuta?
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
Problema este ca nu stiu sigur cine este persoana din spatele acestui profil si nu stiu cum sa aflu
Parerea mea: daca foloseste VPN fara loguri, nu mai exista istoricul cui s-a conectat in ce moment si ce website a accesat. Ar putea fi prins doar in flagrant. Iar Politia nu se baga decat daca e vorba de o infractiune (de obicei grava).