Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Mod solutionare refuz garantie piesa
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Mod solutionare refuz garantie piesa

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu o solutie la urmatoarea problema: am cumparat o piesa auto noua de la un magazin, cu certificat de garantie(asigurata in conditiile montajului in service autorizat). Imediat dupa montaj(dupa 2 zile)s-a constatat de catre service ca piesa este defecta(cu nota de constatare). Ce pot face daca magazinul refuza stornarea facturii(achizitia a fost facuta de persoana juridica)? Pot solicita plata manoperei de montaj? Mentionez ca magazinul a spus ca va incerca sa solutioneze problema in termen de 15 zile, iar eu am achizitionat alta piesa(tot de la ei) pe care am montat-o pe masina.
Daca nu solutionati amiabil,sesizati oficial autoritatea prentru protectia consumatorului
Legal,in baza documentului emis de catre service autorizat care atesta viciul de fabricatie al piesei noi achizitionate,detine obligatia sa inlocuiasca piesa sau sa restituie c/v
Achizitia este facuta de o persoana juridica. Intra in competenta ANPC?
Daca este vorba despre persoana juridica care nu poate solutiona amiabil,atunci singura varianta ramane actiunea in instanta