Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Obtinere permis de conducere pentru cetatean ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Obtinere permis de conducere pentru cetatean argentinian

Buna ziua,ca cetatean argentinian este valabil permisul de conducere eliberat in Argentina sau este necesar sa am permis eliberat in Romania si sa fac scoala din nou? Idea este sa emigrez anual acesta cu sotia romanca. Va multumesc pentru orice orientare si ajutor.
Banuiesc ca va referiti la emigrarea in Romania.
Argentina nu este tara semnatara a Conventiei de la Viena din 1968 privind circulatia rutiera
[ link extern ]
astfel ca puteti circula numai cu permis de conducere international valabil timp de 1 an eliberat de autoritatile argentiniene iar ptr a circula in RO si UE trebuie sa faceti scoala de soferi si sa obtineti permis de conducere romanesc.
Mulțumesc mult pentru informație, dar as avea nevoie de o clarificare. Deci cu permisul internațional eliberat de Argentina aș putea conduce timp de 1 an în România și după aceea sa obțin permisul romanesc?
Exact. Scoala si obtinerea prrmisului RO poate dura 2 - 3 luni.