Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Expertiza tehnica
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Expertiza tehnica

La solicitarea unei autorizatii de constructie e suficienta expertiza tehnica pe apartamentul in cauza, sau e nevoie de o expertiza pe intregul bloc?
Nu precizati ce doriti sa construiti.
De regula, pentru a solicita o autorizatie de ctie. de la primarie este necesar a se intocmi un proiect tehnic de catre o firma autorizata.
Inceperea lucrarilor este permisa dupa obtinerea autorizatiei de ctii. si a avizului Inspectoratului de stat in ctii.
Multumesc pentru raspuns. Doresc constructia unui acces exterior prin balcon la un apartament situiat la parter.
Umblati la arhitectura blocului si aveti nevoie de autorizatie de ctie. de la primarie.
Informatii suplimentare gasiti aici:
www.avocatnet.ro/articol_375...
www.avocatnet.ro/articol_374...
Va multumesc!
Mergeti la Primarie, Birou disciplina in constructii sau cum s-o fi chemand.Intrebaticum trebuie sa procedati.
De obicei se cere un Certificat de urbanism, proiect si apoi, functie de ce vi se cere prin certificatul de urbanism, trebuie respectat in autorizatia de construie.
Lucrile merg a naibii de greu. La noi in asociatie sunt cateva modificari facute deja, dar mai sunt cativa proprietari care se "chinuie" de ceva vreme sa obtina aprobarile necesare...
In fine, va trebuie multa rabdare.
Succes!