Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata servicii freelancer IT
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata servicii freelancer IT

Cum pot sa inregistrez pe SRL-ul meu plata serviciilor IT prestate de catre persoane fizice cu domiciliul in strainatate (care nu au au venit si nici nu vor veni in RO) prin intermediul platformelor de freelancing (freelancer.com, upwork.com etc). Mentionez ca activitatea este ocazionala cu freelanceri diferiti iar platile sunt efectuate prin PayPal, Skrill si apar pe extrasul de cont al cardului bancar personal. As putea sa fac plata si cu cardul bancar de la SRL? Platformele de freelancing sunt un intermediar intre prestator (PF straina) si beneficiar (SRL din RO) si ele reglementeaza relatia contractuala dintre parti. Mentionez ca SRL-ul mei este microintreprindere platitor de impozit pe venit si nu este inregistrat ca platitor de TVA. As vrea sa pot scadea pe SRL aceste cheltuieli pt. ca nu mai vreau sa le platesc din buzunarul propriu.
george-neagu, moderator