Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Unde se dezbate succesiunea pentru proprietățile din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Unde se dezbate succesiunea pentru proprietățile din străinătate ale cetățenilor români domiciliați în România?

Buna ziua,
As dori sa stiu UNDE se face succesiune pentru proprietatile din strainatate in cazul in care ultimul domiciliu si rezidenta fiscala a persoanei decedate sunt in Romania. La notar in Romania sau in tara in care se afla proprietatile?
Va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
In Romania.
Competenta teritoriala apartine oricarui birou notarial din circumscriptia judecatoriei unde defunctul a avut ultimul domiciliu.
Puteti, va rog, sa imi transmiteti textul de lege care prevede acest mod de realizare a succesiunii?
Va multumesc!
Legea 36/1995 la capitolul procedura succesorala
Va multumesc!
Puteti intreba orice notar.