Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Somatie din partea Directiei Generale de Impozite si ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Somatie din partea Directiei Generale de Impozite si Taxe Locale pt. un PV de la politia rutiera

Buna ziua,

Astazi am primit o somatie de plata din partea MF pentru o amenda primita in 04.06.2008 pentru depasirea limitei de viteze in orasul Brasov, la intocmirea procesului verbal eu nu l-am semnat deoarece am contestat viteza cu care circulam 56-57 KM/h fata de cat a mentionat Agentul constatator 71 KM/h si nu a dorit sa-mi prezinte dovada depasirii vitezei legale.
Din acea data si pana astazi nu am primit prin posta nici o notificare sau vre-un mandat postal pentru ridicarea amenzii, as dori sa contest procesul verbal, dar in acelasi timp nu as dori sa intru in conflict cu Ministerul de Finante, la care am 15 zile pentru contestarea somatiei.
Care sunt pasii ce trebuiesc urmati pentru a rezolva aceasta situatie.

Multumesc
Daca nu ati primit procesul verbal, aplicarea sanctiunii este prescrisa. Agentul constatator avea obligatia de a va trimite procesul verbal in 30 de zile de la intocmire sub aceasta sanctiune.
Va trebui sa faceti 2 actiuni :
=plangere contraventionala impotriva procesului verbal. Nu se poate pune problema tardivitatii deoarece nu v-a fost comunicat procesul verbal
= contetstatie la executare impotriva somatiei MF pe motivul ca aplicarea sanctiunii este prescrisa.
Pentru detalii si redactare/reprezentare contactati un avocat
Julea Stefan a scris:

Daca nu ati primit procesul verbal, aplicarea sanctiunii este prescrisa. Agentul constatator avea obligatia de a va trimite procesul verbal in 30 de zile de la intocmire sub aceasta sanctiune.
Va trebui sa faceti 2 actiuni :
=plangere contraventionala impotriva procesului verbal. Nu se poate pune problema tardivitatii deoarece nu v-a fost comunicat procesul verbal
= contetstatie la executare impotriva somatiei MF pe motivul ca aplicarea sanctiunii este prescrisa.
Pentru detalii si redactare/reprezentare contactati un avocat

Cred ca sunt niste impedimente:
1.Contestarea p.v. pe care nu-l detine (ce contesta?)
2.Contestarea somatiei pe baza unui p.v. pe care nu-l are si nu se poate constata prescrierea
Care ar fi solutia?
nucu$, utilizator
Nu este vorba despre prescriptia aplicarii sanctiunii (desi, pana nu veti vedea procesul verbal de constatare a contraventiei, nu puteti stii), ci despre prescriptia executarii sanctiunii, reglementata prin art. 14 din O.G. nr. 2/2001.
Aceasta exceptie poate fi invocata, fara nicio problema, pe calea contestatiei la executare.

ART. 14
(1) Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o luna de la data aplicării sancţiunii.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
puteti formula in termen de 15 zile contestatie la executare in temeiul art.172, 173 Cod proc.fiscala, invocand necomunicarea p-verbal, incalcandu-se astfel art.14, art.25 (1) si (2), art. 26 (3), respectiv art.27 din O.G.2/2001.

.- puteti invoca de asemenea si art.141, alin. (8) C.proc fiscala- In cazul in care titlurile executorii emise de alte organe decat cele prevazute la art. 33 alin. (1) nu cuprind unul dintre urmatoarele elemente: numele si prenumele sau denumirea debitorului, codul numeric personal, codul unic de inregistrare, domiciliul sau sediul, cuantumul sumei datorate, temeiul legal, semnatura organului care l-a emis si dovada comunicarii acestora, organul de executare va restitui de indata titlurile executorii organelor emitente

- puteti solicita de asemenea verificarea transmiterii catre organele fiscale a titlului executoriu provenit in urma sanctionarii contraventionale, in termen de 90 de zile de la emiterea de catre organele competente, termen care daca nu s-a respectat duce la anularea titlului executoriu....in acest sens a se vedea art.141, alin. (7) Cod.proc.fiscala

Toate cele bune !!!
Va multumesc tuturor pentru ideile postate, Momentan am facut o contestatie pentru somatia de la M.F.