Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Formulare memoriu catre primarie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Formulare memoriu catre primarie

buna ziua si multumiri anticipate tuturor celor care-mi vor raspunde.Pe scurt,am facut o sesezare scrisa catre Presedintele Asociatiei de Proprietari in care sesizez faptul ca in apartamentul meu se infiltreaza apa.Cauza exacta nu o cunosc posibil s-a degradat acoperisul sau s-a infundat/fisurat teava pluviala.Ideea e ca am facut o sesizare scrisa catre Asociatia de proprietari ptr. a lua masurile necesare solutionarii problemei.Nu mi s-a dat un raspuns in termenul legal iar situatia nu a fost rezolvata.Eu stiu ca termenul legal de a mi se da un raspuns si de rezolvare a problemei este de 30 de zile.Dar as vrea sa-mi confirmati sau infirmati acest lucru.La sesizarea mea catre Asociatie am primit doar un nr.de inregistrare in care se mentioneaza ca se va intruni o echipa de experti pentru constatare.Dar de atunci au trecut 30 de zile.Nu am primit niciun raspuns in scris si nici nu a fost rezolvata problema.Vreau sa va intreb daca in situatia data pot sesiza Primaria-Biroul de relatii cu Asociatiile de proprietari.Intrebarea mea este cui trebuie adresat acest memoriu?Catre Primar?Si concret,ce anume trebuie sa cer in acest memoriu/sesizare?Ca primaria sa amendeze asociatia sau sa notifice asociatia cu privire la aceasta problema? Aceasta sesizare trebuie facuta impotriva Asociatiei de proprietari sau impotriva Presedintelui de Asociatie?Cu un exemplu de formulare daca ma puteti ajuta mai exact.Multumesc si imi cer scuze daca nu am fost foarte la obiect.
maris20, utilizator
va rog,daca-mi poate raspunde cineva.Multumesc.
NU exista o formulare speciala, va adresati in acelasi mod in care v-ati adresat si asociatiei, completati numai cu faptul ca asociatia nu v-a comunicat niciun raspuns in termen legal, puteti sa precizati ca au trecut peste 30 de zile.
Sa stiti ca serv specializat din cadrul primariei nu se prea implica foarte mult in activitatea asociatiilor, depinde si de personalul de acolo.
Insa este un prim pas sesizarea situatiei serv. de relatii cu asoc de proprietari din cadrul primariei. Daca nu primiti un raspuns in termen de 30 zile sau raspunsul va nemultumeste puteti sa introduceti o actiune in instanta de contencios administrativ impotriva primariei in baza legii nr. 554/2004 a contenciosului administrativ.
[ link extern ]
De asemenea puteti introduce o actiune in instanta impotriva asociatiei de proprietari si sa cereti reabilitarea terasei si despagubiri pentru daunele produse pentru neintretinerea partilor comune.
Cititi Legea 230/2007 si normele de aplicare HG1588/2007 pentru a va cunoaste drepturile si obligatiile precum si atributiile comitetului executiv si ale asociatiei de proprietari.

Legea 230/2007
[ link extern ]
HG1588/2007
[ link extern ]
multumesc pentru lamuriri.Un singur lucru as vrea sa mai intreb.Catre cine trebuie facuta sesizarea?catre d-nului primar sau catre serviciul specializat din cadrul primariei? -biroul de relatii cu asociatiile de proprietari? adica care sa fie titlul sesizarii?
O faceti catre primar iar el o va directiona catre cine trebuie. O depuneti la registratura si luati nr de inregistrare.