Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort de comun acord cu un copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort de comun acord cu un copil minor

Buna ziua,
Sunt casatorit de aproape 2 ani si impreuna cu sotia am ajuns la concluzia ca cel mai bine e sa divortam. Avem un copil cu varsta de 1 an si 4 luni. Am decis amandoi ca copilul sa ramana cu sotia. Mentionez ca sotia nu lucreaza. Adresele din buletin sunt din orase diferite.
Intrebarea 1: ce trebuie facut? unde trebuie sa mergem? ce acte trebuie sa completam etc
Intrebarea 2: ce obligatii financiare o sa am in urma divortului( pensia alimentara, etc) ?
Intrebarea 3: exista posibilitatea ca custodia copilului sa nu fie acordata sotiei pe motiv ca nu lucreaza chiar daca o s-o sustin financiar (in plus fata de obligatiile de la intrebarea 2) pana se angajeaza?
Intrebarea 4: am facut un credit la banca pentru nunta pe numele meu inainte de casatorie, am achitat 60% din credit iar anul acesta am facut refinantare(tot pe numele meu) pentru a-i repara dantura sotiei. dupa divort va trebui sa plateasca si ea rata la credit?
Multumesc mult tuturor