Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general livrare intracomunitara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

livrare intracomunitara

Suntem o societate de productie de casute de vacanta din lemn , platitoare de TVA, marfurile produse le livram in Italia unei firme platitoare TVA . Intrebarile mele sunt :
- in decontul 300 la ce rubrica se inscrie valoarea livrarilor;?
- trebuie sa depun declaratia 390?
- cine este obligat la plata TVA?
Va multumesc !
t.simona a scris:
Cel mai bine stie doar initiatorul acestui subiect.
Se pune problema si a garantiei care se acorda. Cine o acorda: cel care livreaza "kitul" in urma montajului de catre altii sau firma care instaleaza pe baza unor materiale din RO? Depinde de ce contracte sunt incheiate si de situatia de fapt.

Buna ziua stimata colega @t.simona.
Aveti dreptate.
In privinta garantiei, ea se imparte: furnizorul RO garanteaza calitatea "kitului" (lemn, tratamente, dimensiuni, compatibilitate subansambluri, etc) iar montatorul IT pentru montajul efectiv.
Cu stima,
Chiar ma bucur si va multumesc ca s-a discutat mai extins pe acest subiect.
Montajul este facut de catre producator, cu angajatii sai din romania , la fel si finisajele interioare. In ceea ce priveste garantia ea este asigurata de firma italiana cu s-a incheiat contractul. Noi executam lucrarile pentru prestatorul final dar raspunderea pentru lucrari o poarta partenerul juridic.
In concluzie TVA-ul il va plati firma italiana????
antonia_m09 a scris:
Chiar ma bucur si va multumesc ca s-a discutat mai extins pe acest subiect. Montajul este facut de catre producator, cu angajatii sai din romania , la fel si finisajele interioare. In ceea ce priveste garantia ea este asigurata de firma italiana cu s-a incheiat contractul. Noi executam lucrarile pentru prestatorul final dar raspunderea pentru lucrari o poarta partenerul juridic.
In concluzie TVA-ul il va plati firma italiana ?

Nu.
Fiecare firma (din RO si respectiv din IT) plateste taxele si impozitele prevazute in legislatia fiscala nationala corespunzatoare.
legalmgm, utilizator
antonia_m09 a scris:

Chiar ma bucur si va multumesc ca s-a discutat mai extins pe acest subiect.
Montajul este facut de catre producator, cu angajatii sai din romania , la fel si finisajele interioare. In ceea ce priveste garantia ea este asigurata de firma italiana cu s-a incheiat contractul. Noi executam lucrarile pentru prestatorul final dar raspunderea pentru lucrari o poarta partenerul juridic.
In concluzie TVA-ul il va plati firma italiana????

Trebuia sa spui asta de la inceput. Daca tu facturezi catre partenerul italian acesta devine proprietarul casutelor. Pana aici, este o livrare intracomunitara si obligatia platii TVA este a partenerului italian. In momentul in care vinde aceste casute italienilor el colecteaza TVA si o plateste. Restul, legat de montare, garantie, etc. este in plus si se factureaza separat. Gresesc?

Daca da, atunci da mai multe explicatii.
Iulian Manea a scris:
Trebuia sa spui asta de la inceput.
Daca tu facturezi catre partenerul italian acesta devine proprietarul casutelor. Pana aici, este o livrare intracomunitara si obligatia platii TVA este a partenerului italian.
In momentul in care vinde aceste casute italienilor el colecteaza TVA si o plateste.
Restul, legat de montare, garantie, etc. este in plus si se factureaza separat. Gresesc?
Daca da, atunci da mai multe explicatii.

Buna seara,
NU, nu gresiti Dle.@Iulian Manea.
Este foarte corect, dupa opinia mea,
Cu stima
legalmgm, utilizator