Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stimulent indemnizație-luna tatalui
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stimulent indemnizație-luna tatalui

Buna ziua, pt a beneficia de stimulent indemnizație până la vârsta de trei ani a copilului trebuie sa reiau activitatea la locul de munca cu 60 zile înainte de a împlini doi ani copilul. Ce se întâmplă cu ultima luna , luna tăticului?? Când tre să mă întorc la muncă daca tăticul sta ultima lună cu copilul acasă, tot cu 60 zile sau cu 90zile???? Mulțumesc
OUG 111/2010 și normele metodologice de aplicare a acesteia prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.

Cele 60 de zile includ ”luna celuilalt părinte” .
Buna ziua! Dar daca mama se intoarce la serviciu cu 90 de zile inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului? In acest caz, mai este obligatorie efectuarea de catre tata a concediului de crestere copil pentru o luna?
Nicanormam, utilizator
Nu este obligatoriu ca tatal sa intre in CCC, insa in functie de anumite aspecte, durata CCC pentru mama se redce sau nu cu o luna .