Forum AvocatNet Italia Viata in Italia Angajata in Italia, platesc impozite in Romania?
Discuție deschisă în Viata in Italia

Angajata in Italia, platesc impozite in Romania?

Buna ziua,exista vreo taxa sau impozit pe care un angajat in Italia(este angajat intern,la o familie,ingrijitoare varstnici)trebuie sa o plateasca in Romania,avand in vedere ca lucreaza cu forme legale in Italia(contract de munca si CI italian),de 12 ani?
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Buna ziua!
Nu, atata timp cat persoana respectiva depune anual declaratia pe venit la un centru CAF si achita impozitele aferente veniturilor, in Italia.
Nu este suficient sa fi rezident pe teritoriul unei tari care face parte din Comunitatea Europeana. Cetatenii care lucreaza in state apartinand C.E. au nu numai drepturi, dar si obligatii.

Exista obligativitatea ca persoana respectiva sa depuna la fiscul din Romania un chestionar prin care declara ca este rezidenta in Italia si ca plateste impozit pe venit statului italian. Se evita astfel o amenda, dar si stabilirea rezidentei fiscale a persoanei respective. Cu siguranta, persoanei respective nu ii vor fi impozitate veniturile si in Romania, asa cum, eronat, a fost inteleasa aceasta ordonanta de urgenta.

Seara frumoasa!