Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ordinul 50/1990 Republicat in 1994 Anexa 2 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ordinul 50/1990 Republicat in 1994 Anexa 2 pct.160

Buna seara,vreau sa stiu si eu la ce se refera Ordinul 50/1990 Republicat in 1994 Anexa 2 pct.160, va multumesc anticipat.
pct.160 Personalul de la locurile de munca sau activitatile cu conditii de munca npcive, grele sau periculoase, cu temperaturi scazute sau ridicate, in mediu cu pulberi diverse, umiditate, zgomot, trepidatii, gaze toxice, radiatii, vapori de lacuri sau vopsele, in intreprinderile din industria materialelor de ctii. (hale sau poligoane de prefabricate din beton si beton celular autoclavizat, linii tehnologice de fabricare a ipsosului, gipsului, agrocalcarului si dolomitului, a produselor ceramice, materialelor de zidarie, dalelor mozaicate, a marmorocului, ateliere de tamplarie-modelarie-chituire, executarea de carcase si confectii metalice precum si activitatea manuala de incarcari-descarcari si manipularea materiilor prime, semifabricatelor, produselor finite si combustibililor.
Multumesc pentru raspuns si vreau sa va ma-i intreb daca meseria de prelucrator prin aschiere si rectificare, la care se refera ordinul 50/1990 republicat 1994 anexa 2 pct.160 avand in vedere ca halele sunt de tip monobloc se incadreaza la grupa 2 de munca sau daca reiese din acest pct.160,va multumesc inca o data.
Cu riscul de a ma repeta,vreau sa va spun ca daca detin o adeverinta in care am lucrat 1 an si 8 luni cu grupa 2 de munca in procent de 70% , temeiul juridic al incadrarii in grupa a 2 a ,il reprezinta ordinul 50/1990 republicat 1994 anexa 2 pct.160 avand in vedere ca halele sunt de tip monobloc,in meseria de prelucrator prin aschiere . Intrebarea mea este daca adeverinta contine elemente favorabile utilizarii la reducerea varstei standard de pensionare,Deoarece am mai lucrat si in alt domeniu 5 ani si 2 luni, deci un total de 6 ani si 10 luni .In acest context daca se poate reduce varsta standard de pensionare cu 1 an . Multumesc pentru timpul acordat.
Nu vad in formularea de la pct.160 meseria mentionata de dvs. Poate avea o legatura cu atelierele de tamplarie-modelarie-chituire daca cu meseria dvs. ati prestat activitate in cadrul unui astfel de atelier.
La adeverinta pe care o detineti trebuie sa aveti anexata decizia interna prin care sunteti nomializat la un loc de munca incadra in grupa de munca pentru a fi avuta in vedere de casa de pensii.
Daca aveti confirmati prin adeverinte acceptate de casa de pensii 6 ani si 10 luni lucrati in grupa a 2-a de munca puteti beneficia de reducere de 1 an si 8 luni.