avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ordonanta 50/1990 grupa 2 de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ordonanta 50/1990 grupa 2 de munca

Buna ziua ! Va rog sa ma ajutati sa gasesc grupa de munca corecta a mamei mele care a lucrat la MASE PLASTICE la fostele IPP-uri mai multi ani. Asi dori sa-mi spuneti daca poate beneficia de grupa 2 si care este aliniatul. Va multumesc anticipat
Depinde ce activitate a prestat efectiv
Eu am gasit PCT 91/Anexa II/Ord 50/1990
In cartea de nunca scrie: finisor mase plastice. din ce am inteles umpla cu masina de injectie polistiren si polietilena
PCT 12/Anexa II/Ord 50/1990

:Activitatea de injectie a reperelor din mase plasticecu sau fara insertie de fibra de sticla sau de carbon (grafit)".
Va multumesc pentru raspuns, dar eu am gasit pe net la pct 12 anexa II din Ord.50/1990

"12. Confecţionarea prin bataie la rece şi tubuirea bilelor, rolelor, acelor şi coliviilor pentru rulmenţi, precum şi a cuzinetilor." va rog sa ma ajutati cu link-ul unde dvs ati gasit incadrarea corecta a mamei mele. Va multumesc anticipat.
Corect este Pct 12 mentionat de mine intrucat Ord 50/1990 a fost Republicat in Aug 1994
Dvs ati gasit Ord 50/1990 - initial (valabil pana la modificarea din 1994

Alte discuții în legătură

Adeverinta conform ord.50/1990 canca canca Am lucrat in mediu radioactiv incepind cu 14.04.1988 pina 30.05.1992. in respectiva perioada am fost incadrata in gr.I. Mi s-a eliberat adeverinta de la ... (vezi toată discuția)
Incadrare cercetare in grupele de munca Soru Soru Buna ziua Ma numesc Soru si va rog sa ma ajutati sa inteleg urmatoarea situatie: Am lucrat la ICSITMU-Bucuresti filiala Sibiu. Un coleg, de la actualul loc ... (vezi toată discuția)
Ordinul 50/1990 republicat in 1994 anexa 2 pct.160 gned gned Buna seara,vreau sa stiu si eu la ce se refera Ordinul 50/1990 Republicat in 1994 Anexa 2 pct.160, va multumesc anticipat. (vezi toată discuția)