avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Medicină legală
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Medicină legală

Bună seara! Imi poate spune cineva ce diagnostice se incadreaza la vatamare corporală gravă? Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 23:32, 11 Ianuarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ART. 194 C.P.
Vătămarea corporală
(1) Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre următoarele consecinţe:
a) o infirmitate;
b) leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;
c) un prejudiciu estetic grav şi permanent;
d) avortul;
e) punerea în primejdie a vieţii persoanei,
se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
(2) Când fapta a fost săvârşită în scopul producerii uneia dintre consecinţele prevăzute în alin. (1) lit. a), lit. b) şi lit. c), pedeapsa este închisoarea de la 3 la 10 ani.
(3) Tentativa la infracţiunea prevăzută în alin. (2) se pedepseşte.

Dar nu există o carte a medicinii in care spune exact ce vătămări corporale grave sunt periculoase pentru viață? Adică ce afectiuni. Nu stiu daca m-ati inteles exact la ce am vrut sa spun.
Aspectele pe care le căutați se analizează în medicină medico-legala.
Sunt foarte multe variante posibile.
Dacă ar fi 2 variante facultatea de medicina s-ar face in cateva zile...sau luni...daca am lua în seama variantele la variante...2 fiind...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident, despagubiri vlaad1 vlaad1 Buna ziua, Am avut un accident cu un an si jumatate in urma. Un taxi a derapat in fata mea si a intrat pe contrasens. Am avut un brat rupt si o entorsa. Am ... (vezi toată discuția)