Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Medicină legală
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Medicină legală

Bună seara! Imi poate spune cineva ce diagnostice se incadreaza la vatamare corporală gravă? Multumesc anticipat!
ART. 194 C.P.
Vătămarea corporală
(1) Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre următoarele consecinţe:
a) o infirmitate;
b) leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;
c) un prejudiciu estetic grav şi permanent;
d) avortul;
e) punerea în primejdie a vieţii persoanei,
se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
(2) Când fapta a fost săvârşită în scopul producerii uneia dintre consecinţele prevăzute în alin. (1) lit. a), lit. b) şi lit. c), pedeapsa este închisoarea de la 3 la 10 ani.
(3) Tentativa la infracţiunea prevăzută în alin. (2) se pedepseşte.

Dar nu există o carte a medicinii in care spune exact ce vătămări corporale grave sunt periculoase pentru viață? Adică ce afectiuni. Nu stiu daca m-ati inteles exact la ce am vrut sa spun.
Aspectele pe care le căutați se analizează în medicină medico-legala.
Sunt foarte multe variante posibile.
Dacă ar fi 2 variante facultatea de medicina s-ar face in cateva zile...sau luni...daca am lua în seama variantele la variante...2 fiind...