Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Probleme vătămate corporală
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Probleme vătămate corporală

Descrieti situatia de fapt si formulati o intrebare daca aveti vreo nelamurire.

Alexandeu a scris:

Probleme vătămate corporală

Salaut, vătămarea corporală este prevăzută in articolul 194:
(1) Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre următoarele consecinţe:
a) o infirmitate;
b) leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;
c) un prejudiciu estetic grav şi permanent;
d) avortul;
e) punerea în primejdie a vieţii persoanei, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
(2) Când fapta a fost săvârşită în scopul producerii uneia dintre consecinţele prevăzute în alin. (1) lit. a), lit. b) şi lit. c), pedeapsa este închisoarea de la 3 la 10 ani.
(3) Tentativa la infracţiunea prevăzută în alin. (2) se pedepseşte.