avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul impozit salarii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul impozit salarii

La un salariu de 1400 lei brut ( part - time) , se plateste cas 475lei si cass 190 lei iar impozit 22 lei adica 10% din VB-475-190-510 ( deducere personala)? Este corect?
Ultima modificare: Vineri, 12 Ianuarie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: LIVIU NISTEA , utilizator 11:21, 12 Ianuarie 2018
Eu cred ca nu prea este corect. Cotele de 25% si 10 % se aplica la salariul brut. Numai angajatorul va plati ( 2.25 % )la nivelul salariului minim.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit 2018 comancorinaadelina comancorinaadelina Buna ziua, incerc sa ma lamuresc cu noile modificari salariale, si cred ca am inteles o parte din aceste modificara iar o parte nu: - eu inteleg ca salariu ... (vezi toată discuția)
Calcul salariu duduvasile duduvasile Buna ziua, Am o nelamurire, sant angajat la o firma in care patronul imi da salariul pe cartea de munca 1450. Mi s~a propus sa aleg o marire de salariu intre, ... (vezi toată discuția)
Salariul cenzor pensionar mirelahanganu mirelahanganu Buna ziua, Spuneti-mi si mie va rog cum se calculeaza salariul unui cenzor pensionat la limita de varsta. Vrem sa i facem contract de munca la o suma neta ... (vezi toată discuția)