Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul impozit salarii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul impozit salarii

La un salariu de 1400 lei brut ( part - time) , se plateste cas 475lei si cass 190 lei iar impozit 22 lei adica 10% din VB-475-190-510 ( deducere personala)? Este corect?
george-neagu, moderator
Eu cred ca nu prea este corect. Cotele de 25% si 10 % se aplica la salariul brut. Numai angajatorul va plati ( 2.25 % )la nivelul salariului minim.