Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... De la depunerea dosarului, la cate zile-aproximativ- ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

De la depunerea dosarului, la cate zile-aproximativ- imi trimite decizia de pensionare

Buna ziua!

Va rog frumos...

Daca maine imi de pun dosarul cu documentele necesare la Casa de Pensii;
1.cate zile dureaza pana Casa de Pensii imi calculeaza pensia pt. limita de varsta.
2.De la depunerea dosarului, la cate zile-aproximativ- imi trimite decizia de pensionare pe care scrie cuantumul pensiei cuvenite?
3.De la depunerea dosarului si pana primesc pensia propriu-zisa, cate zile pot trece?
Va multumesc.
Legea 263/2010

Articolul 106
(1) Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisa de casa teritoriala de pensii, respectiv de casa de pensii sectoriala, in termen de 45 de zile de la data inregistrarii cererii.
(2) Decizia prevazuta la alin. (1) cuprinde temeiurile de fapt si de drept in baza carora se admite sau se respinge cererea de pensionare.
(3) In termen de 30 de zile de la comunicare, decizia de pensie poate fi anulata la cererea titularului.
(4) Decizia casei teritoriale de pensii sau a casei de pensii sectoriale se comunica persoanei care a solicitat pensionarea, in termen de 5 zile de la data emiterii.

Pensia + restantele se pun in plata in luna urmatoare a emiterii deciziei.
Dvs., D-le Carp, la cate zile v-a venit decizia de pensionare, de la casa locala/teritoriala de pensii de care apartineti ?
Eu am raspuns ce spune legea.
La casa mea locala se respecta termenul prevazut de lege.
Stiu ca sunt exeptii.
In practica unor Case de Pensii , decizia vine si dupa 2/3 luni .
Stiu ca sunt exeptii.

Iertati-mi curiozitatea. Cand spuneti "exceptii", va reteriti la la casa locala de pensii a Dvs sau in general la casele teritoriale/locale din toata tara ?