Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... De la depunerea dosarului, la cate zile-aproximativ- ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

De la depunerea dosarului, la cate zile-aproximativ- imi trimite decizia de pensionare

Buna ziua!

Va rog frumos...

Daca maine imi de pun dosarul cu documentele necesare la Casa de Pensii;
1.cate zile dureaza pana Casa de Pensii imi calculeaza pensia pt. limita de varsta.
2.De la depunerea dosarului, la cate zile-aproximativ- imi trimite decizia de pensionare pe care scrie cuantumul pensiei cuvenite?
3.De la depunerea dosarului si pana primesc pensia propriu-zisa, cate zile pot trece?
Va multumesc.
procesomanul a scris:

Sunteti bland D-le Cornel Vasile. Ce ati zice de dublu aprecierii Dvs. ....

Poate sa fie si dublu perioadei ... dar exceptii cum a facut CPMB Sect 4 nu cred ca exista (trimis decizie in 3 sapt.) .... :))))
STATUTUL
Casei Naţionale de Pensii Publice
CAPITOLUL I
Dispoziţii generale
ART. 2
(1) CNPP are în subordine case judeţene de pensii şi Casa de Pensii a Municipiului
Bucureşti, denumite în continuare case teritoriale de pensii, care sunt servicii publice,
învestite cu personalitate juridică.
(2) CNPP poate înfiinţa case locale de pensii, în funcţie de numărul şi structura
asiguraţilor, care funcţionează sub conducerea şi controlul caselor teritoriale de pensii.
CAPITOLUL IV
Structura organizatorică, organele de conducere şi atribuţiile caselor teritoriale de pensii
ART. 17
(1) Conducerea caselor teritoriale de pensii este asigurată de directorul executiv, care
exercită o funcţie publică de conducere.
(5) Directorul executiv asigură îndrumarea şi controlul activităţii şi pentru casele locale de
pensii.

Daca la mine in judet ar fi fost macar o casa locala de pensii, probabil, Casa Judeteana de Pensii Dambovita, n-ar mai fi ajuns la un deficit de peste 1500 de dosare in intarziere. Peste termenul legal admis. Dosare care, asa cum declara directorul executiv adjunct de la compartimentul pensii in presa locala, nu stie cum sa le mai scoata la capat. Daca la Dvs. in judet exista si case locale de pensii probabil de aceea Casa Judetana Vrancea merge mai bine.
Pe de alta parte, un dosar unde se face revizuirea pensiei, dureaza mult mai putin decat un dosar in care se initiaza emiterea decizieie de pensie. Probabil ca si la acest capitol, Casa Judeteana de pensii ( nu locala cum spunteti), functioneaza bine.
procesomanul, utilizator
Buna ziua dupa cat timp imi vine decizia de pensie de handicap am fost in 28 la comisie pentru evaluoare
Nu exista pensie de handicap.