avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 294 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Interzicerea accesului pe stadion
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Interzicerea accesului pe stadion

Dupa cum multi stiti, in acest moment exista la Steaua Bucuresti un conflict intre suporterii echipei si patronul George Becali.
Acesta, pentru a scapa de contestatari, doreste ca la urmatoarele meciuri ale echipei Steaua Bucuresti pe teren propriu sa interzica accesul unui numar de 1000 de suporteri in stadion. Nu exista o hotarare judecatoareasca prin care nici unul dintre respectivii sa fie interzis pe vre-un stadion de fotbal sau la orice alta manifestare. Clubul Steaua este doar gazda a manifestarii sportive, organizarea apartinand UEFA sau dupa caz, Federatiei Romane de Fotbal, organism care se incadreaza la art.145 C.P. Deci, daca functionarul de la casa de bilete refuza sa elibereze bilet unei persoane, pe motiv ca se afla intre cei 1000, fapta acestuia se incadreaza la 247 C.P.? Daca acesta nu poate elibera bilet deoarece sistemul informatic a fost programat in asa fel incat sa nu poate fi emis bilet pentru unul din cei 1000, poate fi tras la raspundere cel care a programat sistemul ? Daca sistemul a fost programat la dispozitia lui George Becali, acesta poate fi tras la raspundere pentru instigare la abuz in serviciu prin ingradirea unor drepturi ? Sau direct pentru 247 C.P. - in acest caz, patronul unei firme/societati poate fi asimilat unui functionar ?
Astept raspunsurile voastre si o dezbatere pe forum cat mai productiva.
E greu de spus cum e treaba cu drepturile in acest caz.
Gaby, multumesc mult pentru raspuns, dar as vrea sa discutam strict legal. NU ca ceea ce ai spus tu nu ar fi interesant si f. adevarat, dar nu as vrea sa devieze unii si altii de la subiect si sa se discute de suporteri, de stadion, de Gigi Becali.
Revenind: ne aflam aici in situatia art. 247 C.P. ? Eu sunt in continuare de parare ca da. Nu poti interzice accesul unei persoane la o manifestare PUBLICA din motive personale si subiective. Daca meciul de fotbal ar fi amical si deci organizat de clublui sportiv, atunci da, eu zic ca s-ar putea interzice accesul, organizatorul fiind cel care pune conditiile. Dar cand competitia este PUBLICA, organizata de un organism care se incadreza la 145 CP, atunci cred ca numai o instanta iti poate interzice accesul. Alte pareri ?
Blasim a scris:

Gaby, multumesc mult pentru raspuns, dar as vrea sa discutam strict legal. NU ca ceea ce ai spus tu nu ar fi interesant si f. adevarat, dar nu as vrea sa devieze unii si altii de la subiect si sa se discute de suporteri, de stadion, de Gigi Becali.
Revenind: ne aflam aici in situatia art. 247 C.P. ? Eu sunt in continuare de parare ca da. Nu poti interzice accesul unei persoane la o manifestare PUBLICA din motive personale si subiective. Daca meciul de fotbal ar fi amical si deci organizat de clublui sportiv, atunci da, eu zic ca s-ar putea interzice accesul, organizatorul fiind cel care pune conditiile. Dar cand competitia este PUBLICA, organizata de un organism care se incadreza la 145 CP, atunci cred ca numai o instanta iti poate interzice accesul. Alte pareri ?


Nu cred ca doar o instanta!

Repet nu cunosc exact reglementarile legale, insa, de ex. in vest. in anumite cazuri politia sau adminstrarea stadionului poate interzice prezenta anumitor pers pe stadion... sau chiar si in aproprierea stadionului...
Motivarea e de regula ceva de genul: evitarea pericolului de scandal.. etc!
Iar daca cineva are ceva impotriva va trebui sa se adreseze instantei...

De fapt.. daca o luam metodic... care ar fi atributia de serviciu incalcata?
De a vinde bilete? Exista o obligatie de a vinde bilete tuturor persoanelor?
In principiu da, insa daca nu se vand... vad mai degraba o problema de discriminare... decat una penala.
Trebuie luat in calcul si faptul ca stadionul e proprietatea cuiva... Iar dupa cum stim cu toti, chiar si atunci cand e vorba de un loc public accesul publicului poate fi restrans! Or daca proprietarul/administratorul stadionului nu vrea sa vanda biletele eu nu cred ca se incalca o atributie de serviciu.. ci doar se face (eventual) discriminare...

Insa .. ar fi interesant de stiut ce se va intampla daca chiar se va depune o sesizare sau plangere penala..
eu mizez pe nup... insa nu-s prea sigur!
Eu tind sa ii dau dreptate luiJH.
Exisra insa dreptul de de a depune sesizare scrisa.
Pot fi avute in vedere prevederile art.145 c.pen.,in sensul ca este vorba despre "o persoana juridica de interes public" si despre "administrarea,folosirea sau exploatarea bunurilor proprietate publica" intrucat stadionul "Steaua ,apartine Ministerului Apararii Nationale,fiind dat spre inchiriere patronului clubului Steaua,reprezentat de patronul sau.Din acest punct de vedere,in opinia mea sunt incidente prevederile art.247 c.pen,dar cu privire la emiterea unui rechizitoriu,cred ca sansele sunt foarte mici.Si eu"simt" ca "pluteste in aer" un NUP,mai ales ,avand in vedere banii si influenta patronului sau a unor alte persoane de aceiasi sorginte care il sprijina.
De asemeni cred,ca aici,in aceasta situatie,trebuieste sesizat Consiliul National de Lupta impotriva Discriminarii,fiind vorba despre o discriminare vadita.
Cu toate acestea,acest organism,astfel cum este el,compus,nu prea si-a dovedit utilitatea ,acesta in niciun caz nefiind un aparator al legii-asa cum ar trebui sa fie-mai multe cazuri deduse spre solutionare acestuia,avand solutionari de-a dreptul hilare,ca sa folosim o exprimare rezonabila.
In privinta competentei sefulului acestui organism,se pare ca aceasta se rezuma,numai la aparitii in mass-media.
Raspunsul anterior dat,avea in vedere si posibilitatea exprimata mai sus,pe care a subinteles-o si userul.

Alte discuții în legătură

Drepturile si obligatiile jandarmilor Am fost la meciul de fotbal steaua - dinamo. vis-a-vis de hotelul marriot este un fast food si am zis ca sa intru si sa manac ceva (ajunsesem mai devreme) si ... (vezi toată discuția)
Condamnarea patronului echipei steaua - un abuz? toppp toppp Buna ziua, As vrea sa supun atentei si sa aducem argumente juridice pentru eliberarea D-lui B. din inchisoare. Scriu aceste randuri deoarece consider un ... (vezi toată discuția)
Incalcarea articolului 30 din constitutie de catre politia locala narcis08 narcis08 In contextul tulburentelor politice vizavi de coruptie, tentativa de legalizare partiala si de sustinerea pe care unii batrani o acorda unor oameni corupti ... (vezi toată discuția)