Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract de inchiriere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract de inchiriere

Buna ziua ,

Societatea mea, detine un spatiu inchiriat intr.un ansamblu de spatii de productie unde sunt aproximativ 30 societati comerciale ! Contractul este incheiat pe un an si la inceputul fiecarui an se vine cu act aditional. Aici suntem de 8 ani !
In vara trecuta, proprietatea a fost vanduta si noul proprietar a redactat noile contract in daca de 21 octombrie dar le.am primit abia in 10 ianuarie! Noile contracte prevedeau o majorare a chiriei cu peste 70% fara sa cunoastem motivul ( piata nu s.a miscat si nici investitii nu au facut ) ! Toti chiriasii sunt revoltati si nu dorim sa semnam noul contract care trebuia sa fie anuntat in 21 octombrie , sa avem timp de negociere sau sa renuntam la final de an cand contractul vechi expira de drept !
Luni 15 ianuarie vom avea o prima intalnire cu noul proprietar si avand in vedere ca sunt spatii unde chiria a crescut pana la 100% , sigur vor fi discutii aprinse ! Daca initiem o actiune in instanta , ce sanse avem?
Stiam ca exista o lege ce interzice evacuarea chiriasilor in iarna ( pana in 01 martie) sau se face referire doar la persoane fizice?
multumesc mult
Dispozitiile codului civil,respectiv art 1831 se refera strict la cazurile chiriasilor/locatarilor persoane fizice