Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... 17 ani , fuga de acasa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

17 ani , fuga de acasa

Buna seara , vreau sa adresez si eu niste intrebari :
Am o prietena care vrea sa fuga de acasa , are 17 ani , ea vrea sa se duca la prietenul ei in varsta de 18 ani , el este sportiv de performanta , campion national , are venit , casa etc , are tot ce ii trebuie .Intrebarile sunt :
-Politia ii poate face ceva fetei sau lui ?
-Cum am putea sa ii facem pe parinti sa cada de acord ?
-Care ar fi cosecintele ?

Fata vrea sa plece singura , nu e obligata , nu e fortata de nimeni , ea vrea sa plece singura . Spun din nou , baiatul are venit , are casa , familia lui e de acord .Din cate stiu dupa o anumita varsta se poate face orice .
Va rog sa imi raspundeti cu cat mai multe chestii , vreau sa stiu daca se poate muta la el , ea fiind de acord si el la fel .
Nu prea cred ca are legal voie pana la 18 ani