Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot cere pensia anticipata partiala??
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot cere pensia anticipata partiala??

Buna ziua ,va rog daca cineva imi poate da un raspuns clar .Am lucrat contribuind la asigurarile sociale din Spania 10 ani si in Romania 24 ,am 59 de ani si doresc sa ma pensionez anticipat .Nu vreau sa mai stau ca sa cumulez minimul din Spania care la aceasta data este de 15 ani ci doresc sa vin in Romania si sa cer pensionarea anticipata partiala aici .Nustiu cum sa procedez ?Mi se pot lua in calcul ca vechime totala si cei 10 ani din Spania si in acest mod pot avea vechimea corespunzatoare pentru a putea face acest lucru sau nu?Sunt total incurcata si nu mai inteleg nimic .Va multumesc!
miliuta, utilizator
Stagiul din Spania intra in total stagiu de cotizare realizat in Romania necesar deschiderii drepturilor la pensie anticipata partiala.
Deci, intra doar ca stagiu.
Nu intra si in calculul cuantumului pensiei.
Vreti sa-mi spuneti ca doar calculul imi va fi facut pe cei 24 de ani?si pentru cei 10 din Spania trebuie sa astept drepturile pentru ei comform legislatiei din aceasta tara?Nu exista nici o posibilitate sa-mi aduc in Romania acea vechime in munca si din punct de vedere al calculului total ,renuntind la ceea ce ei ar insemna pentru vechimea din Spania?
Detalii aici:
[ link extern ]
va multumesc