Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare dupa legea actuala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare dupa legea actuala

Buna ziua!

Va rog f mult sa-mi spuneti cand s-ar putea pensiona un barbat nascut in ianuarie 1968 cu vechime de 27 ani pana-n prezent, toti la acelasi loc de munca - grupa a II-a.

Va multumesc si va doresc numai bine!
Anii de gr. ii aduc o reducere a varstei de pensionare cu 6 ani.
Limita de varsta 65-6= 59 ani daca pana atunci are un stagiu complet de cotizare de 35 ani .
Pensie anticipata sau anticipata partiala - nu prezinta interes - 60 ani - stagiu complet 35 ani 1 zi fara stagiu asimilat.
Va multumesc pt raspuns, dar mai am niste neclaritati;

Gr a II-a se acorda si pt anii lucrati dupa 2001 ?
Cei 6 ani se adauga si la vechime : 27+6=33 ?
La 59 ani (pt limita de varsta) tb sa aiba 35 ani de cotizatie, fara armata, fara gr a II-a etc ?

Va multumesc inca odata!
Dupa 2001 sun conditii deosebite si conditii speciale. Daca ia de la casa de pensii un stagiu de cotizare se vede pe adeverinta ce fel de conditii sunt dupa 2001 - speciale, deosebite sau normale.
Da. Cei 6 ani se adauga la vechime. La implinirea varstei de 59 ani trebuie sa aibe 35 ani fara stagiu asimilat (armata, facultate) si daca nu se modifica legea pana atunci.
In stagiul complet(35 ani)necesar deschiderii drepturilor la pensie de limita de varsta cu reducerea varstei standard,intra si si stagiul asimilat.