avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare dupa legea actuala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare dupa legea actuala

Buna ziua!

Va rog f mult sa-mi spuneti cand s-ar putea pensiona un barbat nascut in ianuarie 1968 cu vechime de 27 ani pana-n prezent, toti la acelasi loc de munca - grupa a II-a.

Va multumesc si va doresc numai bine!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:07, 30 Ianuarie 2014
Anii de gr. ii aduc o reducere a varstei de pensionare cu 6 ani.
Limita de varsta 65-6= 59 ani daca pana atunci are un stagiu complet de cotizare de 35 ani .
Pensie anticipata sau anticipata partiala - nu prezinta interes - 60 ani - stagiu complet 35 ani 1 zi fara stagiu asimilat.
Va multumesc pt raspuns, dar mai am niste neclaritati;

Gr a II-a se acorda si pt anii lucrati dupa 2001 ?
Cei 6 ani se adauga si la vechime : 27+6=33 ?
La 59 ani (pt limita de varsta) tb sa aiba 35 ani de cotizatie, fara armata, fara gr a II-a etc ?

Va multumesc inca odata!
Dupa 2001 sun conditii deosebite si conditii speciale. Daca ia de la casa de pensii un stagiu de cotizare se vede pe adeverinta ce fel de conditii sunt dupa 2001 - speciale, deosebite sau normale.
Da. Cei 6 ani se adauga la vechime. La implinirea varstei de 59 ani trebuie sa aibe 35 ani fara stagiu asimilat (armata, facultate) si daca nu se modifica legea pana atunci.
In stagiul complet(35 ani)necesar deschiderii drepturilor la pensie de limita de varsta cu reducerea varstei standard,intra si si stagiul asimilat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie? rupa rupa am vîrsta de 59 ani (13/09/1955). si ca vechime în munca 37 ani . Întrbabare - cind aș putea sa ma pensionez , indiferent de tipul de pensionare / ... (vezi toată discuția)
Pensionare conf. legii 380/2013 GABRIELA2014 GABRIELA2014 Buna ziua, Sotul meu implineste anul acesta 61 ani si 34 ani vechime si conf. legii 263 iese la pensie la 65 ani (2019). Avand 7 ani vechime grupa I se poate ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie grupa a ii-a modificat 2014 a legii nr. 380/2013 ContSters307950 ContSters307950 O persoana are vechime efectiva in munca de 23 de ani + grupa a II-a= 30 de ani.(pana in anul 2001). Aceasta are varsta de 56 de ani. Legea pentru grupa a II ... (vezi toată discuția)