Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... voi fi ‘la mâna” vechii Legi a pensiilor?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

voi fi ‘la mâna” vechii Legi a pensiilor?

Buna ziua!

suntem in 15 ianuarie 2018.
Pe 9 iulie 2018 implinesc 64 de ani.
Voi iesi la pensie in 2019(din cate m-am interesat)
Imi voi depune dosarul chiar de ziua mea de nastere-pe 9 iulie 2019 fac 65 de ani fix(asa se cere, nu?, sa am implinita varsta standard de pensionare de 65 de ani)

Intrebare: daca pana la aceasta data-9 iulie 2019, noua Lege a Pensiilor-( deci cea initiata de PSD-de Olguta Vasilescu, in 2017 etc.)
nu intra in vigoare, inseamna ca nu voi beneficia de anumite avantaje ale noii Legi a Pensiilor:
sa fiu diferentiat de persoanele care nu au cotizat cel putin 10 ani in campul muncii,sa primesc indexari,diverse majorari etc.etc.?

Adica voi fi ‘la mâna” vechii Legi a pensiilor si nu voi beneficia de noua lege, deoarece-tot ce e posibil- nu va fi intrata in vigoare la data respectiva?!

Va multumesc.
Pana mi se aproba de catre parlament o noua lege a pensiilor si nu se publica legea in MO, nimeni nu poate aprecia avantajele/ dezavantajele fata de actuala lege a pensiilor.
"Dezbaterea" de la tv nu tine loc de lege. Este vorba de idei, doleante, pareri,etc. Nici macar nu se discuta pe un proiect de lege oficial, publicat pe site-ul Ministerului muncii, aflat in dezbatere publica.