Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... detasare transnationala - contract de munca temporara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

detasare transnationala - contract de munca temporara

Detasarea transnationala, in cazul contractelor de munca temporara, se transmite in Revisal?
HG 905/2017
(2) Angajatorii prevăzuți la art. 1 completează registrul în ordinea angajării persoanelor, cu următoarele date, fără a avea caracter limitativ:
....
m) data la care începe și data la care încetează detașarea transnațională, definită de Legea nr. 16/2017 privind detașarea salariaților în cadrul prestării de servicii transnaționale, statul în care urmează să se realizeze detașarea transnațională, denumirea beneficiarului/utilizatorului la care urmează să presteze activitatea salariatul detașat, precum și natura acestei activități;
.....

Art. 4.
(1) Transmiterea registrului către inspectoratul teritorial de muncă, cu datele prevăzute la art. 3 alin. (2), se face după cum urmează:
....
d) datele prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. m) și n) se transmit cel târziu în ziua anterioară datei de începere/încetare a detașării salariatului pe teritoriul altui stat;
Procedura care este?se completeaza in cadrul sectiunii detasare (ca la o detasare nationala)?eu am nevoie sa ramana activ contractul salariatuuil deoarece ramane in continuare angajatul meu si ii platesc eu salariul. daca fac detasare, nu se suspenda contractul?
Pe durata detasarii , nu este obligatorie suspendarea c.i.m.