avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Formular 600 ANAF
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Formular 600 ANAF

Bunica mea in varsta de 92 ani ia o pensie de circa 1700 lei in mana, si isi inchiriaza apartamentul, cu 600 lei pe luna. Este obligata sa depuna declaratia 600?

"Toate persoanele fizice care au realizat în 2017 alte venituri decât cele de natură salarială, chiar dacă au şi calitatea de salariat, iar aceste venituri extra-salariale sunt mai mari de 12 salarii minime - adică 22.800 lei (12 luni x 1.900 lei salariul minim), au obligaţia să depună la autoritatea fiscală Formularul 600." Acel plafon de 22.800 trebuie sa fie depasit de pensie + chirie? sau trebuie depasit doar de venitul extra-salarial ?

Va multumesc
Ultima modificare: Luni, 15 Ianuarie 2018
Srb, utilizator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 08:46, 16 Ianuarie 2018
Valoarea cu care comparati plafonul nu cuprinde in cazul dumneavoastra pensia. Nu depune d600.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cass pentru diverse venituri extrasalariale leinaddd leinaddd Am o mica afacere personala (SRL) fara salariati. In anul 2017 am incasat dividende aferente anului 2016. Pentru aceste venituri nu am platit CASS fiind, in ... (vezi toată discuția)
D 600 - dividende ndeea ndeea Sunt administrator si salariata la o companie. In luna noiembrie 2017 s-au distribuit dividende si s-a platit impozitul pe dividende in decembrie 2017. Plata ... (vezi toată discuția)
Dividende ani22 ani22 suntem o societate pe actiuni cu capital privat si avem 67 de actionari. Pentru dividendele distribuite si platite in 2017 actionarii care au beneficiat de ele ... (vezi toată discuția)