Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Formular 600 ANAF
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Formular 600 ANAF

Bunica mea in varsta de 92 ani ia o pensie de circa 1700 lei in mana, si isi inchiriaza apartamentul, cu 600 lei pe luna. Este obligata sa depuna declaratia 600?

"Toate persoanele fizice care au realizat în 2017 alte venituri decât cele de natură salarială, chiar dacă au şi calitatea de salariat, iar aceste venituri extra-salariale sunt mai mari de 12 salarii minime - adică 22.800 lei (12 luni x 1.900 lei salariul minim), au obligaţia să depună la autoritatea fiscală Formularul 600." Acel plafon de 22.800 trebuie sa fie depasit de pensie + chirie? sau trebuie depasit doar de venitul extra-salarial ?

Va multumesc
Srb, utilizator
Valoarea cu care comparati plafonul nu cuprinde in cazul dumneavoastra pensia. Nu depune d600.