Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pentru personalul promovat - se mai da spor de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pentru personalul promovat - se mai da spor de conditii de munca /din 01.01.2018 ?

Va rog frumos sa ma ajutati si sa imi explicati
ce diferenta este intre un salariat promovat in grad profesional superior
si un nou angajat ?

Nu stiu daca un salariat care promoveaza are acelasi regim ca si un nou angajat ?
daca si salariatului promovat i se stabilesc, din nou,
drepturile salariale avute anterior cu 1 luna de zile,
deci si acest spor de conditii de munca, ca si la un nou angajat ?

Daca in Legea-cadru nr. 153/2017 - salarizarea personalului plătit din fonduri publice
se spune ca:

până la aplicarea integrală a prevederilor prezentei legi /Aplicarea tranzitorie,

1. - pentru personalul promovat în grade profesionale,
salarizarea se face la nivelul de salarizare pentru funcţii similare. - art.Art. 39. — (1),

2. - daca nu există funcţie similară în plată,
nivelul salariului de bază se stabileşte
prin înmulţirea coeficientului prevăzut în anexe
cu salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată în vigoare, de 1900 lei,
la care se aplică prevederile art. 10 privind gradaţia corespunzătoare vechimii în muncă.
- art.Art. 39. — (2)

Si tot Legea-cadru nr. 153/2017 spune ca:
- incepand cu data de 1 ianuarie 2018
cuantumul brut al salariilor de bază
şi cuantumul brut al sporurilor
se majorează cu 25% faţă de nivelul acordat pentru luna decembrie 2017, - Art. 38. (3)
Aplicarea legii

iar daca personalul a promovat in grad profesional superior in decembrie 2017,
iar salariul de baza majorat de promovare se va acorda din 01.01.2018,
iar personalul beneficia in decembrie 2017
si de spor de conditii de munca,
atunci,

daca salariul de baza se calculeaza, - cf. art. 39 alin. 1 si alin.2, dupa caz,

nu inseamna ca:
- si pentru personalul promovat
se aplica majorarea de 25% ? pentru sporul avut in decembrie 2017 ? - cf. art.38. (3)

Nu este corect asa ?
pentru ca
- daca salariul de baza se calculeaza asa,
atunci
daca s-ar taia sporul avut in decembrie 2017
ar fi corect ? sau s-ar incalca un drept salarial avut ?

pentru ca
odata ce pentru promovarea în grad profesional superior
- Nu este necesar sa existe vreun post vacant,
- avansarea în grad profesional se face prin examen pe aceeasi functie,
- nu se realizeaza prin promovarea pe o noua functie,
ci
- promovarea în grad profesional superior
se realizeaza prin promovarea pe o treapta de salarizare superioara,
persoana ramânând pe acelasi post,

este corect ca personalul promovat
sa beneficieze in continuare de acel spor,
pentru ca:
- are aceeasi functie,
- ocupa acelasi post,
- are acelasi loc de munca,
- are aceleasi conditii de munca ?

Personalul are Contract de munca,
inregistrate in REVISAL in anii in care personalul a fost angajat.
iar in Contract este prevazut acel spor de munca de 15%.

Si in PROIECTUL de REGULAMENT pentru CULTURA se acorda acest spor la salariati.

Avem determinari DSP /2012.

Odata ce nu s-au schimbat in mai bine conditiile de munca,
iar toti ceilalti salariatii beneficiaza in continuare
de acest spor de conditii vatamatoare de munca,
nu este corect ca si personalul promovat in grad
sa beneficieze in continuare de sporul avut ?

Stiu ca la promovare in grad se modifica doar salariul de baza.

- Nu stiu daca la promovare
se modifica si sporul de conditii de munca care este inafara salariului de baza ?

- Aveti o experienta vasta pe care o impartasiti mereu cu noi
si pentru care va multumim din intreg sufletul !

Situatia de fata mi se pare dificila
si nu m-am mai confruntat cu situatii de acest gen.

Va rugam sa va spuneti o parere.
.... cum ramane cu Art. 38. (3) din Legea-cadru nr. 153/2017
care spune ca:
incepand cu data de 1 ianuarie 2018
cuantumul brut al salariilor de bază şi cuantumul brut al sporurilor
se majorează cu 25%
faţă de nivelul acordat pentru luna decembrie 2017 ?

Acest articol nu se mai aplica ?
sau
cine beneficiaza din 01.01.2018
de aceasta majorare de 25% a sporului avut in decembrie 2017 ?