Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca zilierilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca zilierilor

persoana cu incapacitate de boala gradul 3 cu drept de lucru poate lucra ca zilieri si pe ce perioada?
Poate lucra maxim 4 ore/zi pe o durata de maxim 90 de zile cumulate pe durata unui an calendaristic, cu excepţia zilierilor care prestează activităţi în domeniul creşterii animalelor în sistem extensiv prin păşunatul sezonier al ovinelor, bovinelor, cabalinelor, precum şi activităţi sezoniere în cadrul grădinilor botanice aflate în subordinea universităţilor acreditate; în cazul acestora, perioada nu poate depăşi 180 de zile cumulate pe durata unui an calendaristic.
Daca se incadreaza cu 1/2 norma cu CIM,contributii angajat le plateste la salar + pensie sau doar la salar?!
Nu-i corect sa se retina contributiile la un salar intreg pt 1/2 norma!
Zilierii nu incheie c.i.m.

Raportul de muncă dintre zilier şi beneficiar se stabileşte în condiţiile prevăzute de lege, prin acordul de voinţă al părţilor, fără încheierea, în formă scrisă, a unui contract individual de muncă.

Pentru veniturile realizate din activitatea prestată de zilieri nu se datorează contribuţiile sociale obligatorii nici de către zilier, nici de către beneficiar.