Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Sunt PFA cu norma de venit. Trebuie să depun D600 ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Sunt PFA cu norma de venit. Trebuie să depun D600 dacă nu am alt venit?

Sunt PFA cu norma de venit.
In trecut mi s-a spus ca daca nu sunt schimbari la PFA, atunci nu mai trebuie sa depun nicio declaratie (pt ca atunci o sa se ia in considerare declaratia pe care am depus-o acum 2-3 ani)

Ar trebui totusi sa depun D600? Nu mai am alte venituri.
Manuela Rășină, administrator
In trecut vi s-a spus cum era atunci. Legislatia fiscala se modifica foarte mult.

Da, trebuie daca:

1.1. În ceea ce priveşte contribuţia de asigurări sociale:

Persoanele fizice care nu sunt exceptate de la plata contribuţiei de asigurări sociale, potrivit prevederilor art. 150 din Codul fiscal, care realizează venituri din activităţi independente, din una sau mai multe surse de venit prevăzute la art. 148 alin. (2) din Codul fiscal, datorează contribuţia de asigurări sociale dacă îndeplinesc următoarele condiţii, după caz:

c) valoarea lunară a normelor de venit, obţinută prin raportarea normelor anuale de venit la numărul lunilor de activitate din cursul anului după aplicarea corecţiilor prevăzute la art. 69 din Codul fiscal, este cel puţin egală cu nivelul salariului de bază minim brut pe ţară în vigoare în luna ianuarie a anului pentru care se stabileşte contribuţia, în cazul contribuabililor care în anul fiscal în curs desfăşoară activităţi impuse pe bază de norme de venit;

1.2. În ceea ce priveşte contribuţia de asigurări sociale de sănătate:
Persoanele fizice care nu se încadrează în categoriile de persoane exceptate de la plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate, potrivit prevederilor at. 154 din Codul fiscal, datorează contribuţia dacă realizează venituri anuale cumulate cel puţin egale cu 12 salarii de bază minime brute pe ţară din una sau mai multe surse de venituri, din următoarele categorii:
a) venituri din activităţi independente;

Ioan Petru Butariu, Contabil
Am inteles. Multumesc :)