Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Mama mea (decedată) a avut un credit la Raiffeisen cu ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Mama mea (decedată) a avut un credit la Raiffeisen cu asigurare de viață atașată. Sunt pasat între asigurător și bancă, ce am de făcut?

Buna ziua,

Rog a ma ajuta in urmatoarea problema:
Mama mea (vaduva) a facut un contract de credit pentru nevoi personale (a luat banii cash) la Raiffeisen la care i s-a atasat o asigurare de viata,etc la Uniqa.
La inceputul anului a decedat.
Am luat legatura cu banca care ma paseaza la asigurator ,iar acesta catre banca.
Contractul de credit nu este cu ipoteca.
Daca nu se plateste creditul, banca se poate indrepta catre mine, fiind unicul mostenitor?

Va multumesc.
Manuela Rășină, administrator
limita de varsta la aceste asigurari este mult mai mare decat la asigurarile clasice de viata
prin semnarea politei de asigurare la banca clientul este de acord sa ofere toate informatiile necesare, inclusiv accesul la dosarul medical, pentru a se analiza corect si complet cauza decesului. Ideea esta ca tot la acea polita clientul ar fi trebuit lamurit cu drepturile si obligatiile care decurg din aceasta polita, dar consultantul bancar nu este si consultant de asigurari si nu poate/vrea/stie mai multe detalii. Sunt situatii in care societatea de asigurari refuza sa despagubeasca daca decesul a survenit in urma unei boli cronice preexistente, care se considera excludere de la plata daunelor.
Oricum va recomand sa intrati in posesia politei pentru a identifica corect clauzele. Banca trebuie sa aiba o copie la dosarul de credit.
Mihaela Molnar, Consultant asigurari
Buna ziua.
Furnizati prea putine date pentru a se putea emite o eventuala concluzie.
Manuela Rășină, administrator
Ma indoiesc ca persoana care a intocmit dosarul de credit a informat-o pe mama cu privire la conditiile din polita de asigurare .Mai ales ca mama avea 57 ani la momentul semnarii contractului.
Chiar eu am facut anul trecut un credit unde am semnat polita de asigurare "standard" dar nu m-a intrebat nimeni de sanatate.
varu_alin, utilizator
Am fost la sucursala din orasul meu unde am fost pus sa fac o cerere de mana prin care cer despagubirea creditului conform certificatului de asigurare. Doamna de acolo mi-a facut copii la ce acte aveam (certificat deces, certificat constatator deces, contract credit, asigurare) urmand a fi scanate intr-o aplicatie. Asa mi s-a spus. Ce a facut dupa habar nu am. Mi-a spus ca oricum o sa trebuiasca sa trimit la Uniqa documentele in original????
Nu stiu care e procedura dar nu mi s-a dat un numar de inregistrare, nu mi s-a pus o stampila sau ceva sa certifice ca eu am fost in banca si am depus acele documente. Nu de alta dar sa stiu in ce stadiu se afla dosarul nr xx .