Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... CU sau FĂRĂ repartitoare, cum este mai bine până ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

CU sau FĂRĂ repartitoare, cum este mai bine până la urmă?! Există vreo firmă la care se poate apela pentru citire individuală?

Buna seara. Incerc pe cat posibil sa va explic pe larg situatia in care ma aflu in speranta ca ma puteti ajuta, macar cu un sfat / o sugestie daca nu cu mai mult. Locuiesc intr-un apartament de 3 camere dintr-un bloc de tip P+4 ( 20 apartamente in total ) din zona Drumul Sarii, Sectorul 5. Pana in urma cu mai multi ani, estimativ as spune 7-8 ani, aproape toate apartamentele erau racordate la sistemul de incalzire initial, lumea nu avea centrale termice proprii. Acest lucru s-a schimbat intre timp si la un moment dat in urma unei sedinte a Asociatiei Proprietarilor s-a votat sa se renunte la repartitoare, multi considerand ca se platea mai mult la caldura CU repartitoare decat FARA. La acel moment eu nu locuiam in apartamentul in cauza si nu aveam nici drept de vot, altfel probabil m-as fi impotrivit. Fast forward pana in ziua de astazi si sunt pus in situatia in care, neavand centrala proprie vad iarna de iarna niste sume colosale in coloana dedicata incalzirii, care imi provoaca stres si revoltare. Ca orice om, intreband in stanga si in dreapta diversi prieteni, vecini de cartier din alte blocuri si asa mai departe... nu pot sa deduc altceva decat ca platesc enorm, mai mult decat toata lumea cu care am discutat pe tema asta. In momentul de fata pe luna Noiembrie 2017, ultima afisata in avizier, doar caldura este 350 Lei, suma care mi se pare enorma pentru luna Noiembrie, daca era vorba de Decembrie sau Ianuarie hai poate mai intelegeam. In anii trecuti in lunile Decembrie / Ianuarie / Februarie doar caldura a venit in jurul sumei de 450 Lei, subliniez... DOAR CALDURA ! Intretinerea cu totul ajunge in aceste luni la 700-750 Lei. Am tot auzit si citit pareri pro si contra repartitoarelor, dar in momentul de fata sunt atat de revoltat incat sunt dispus sa-mi asum riscul chiar si daca voi plati mai mult, macar aflu pe pielea mea care este adevarul si in cel mai rau caz daca ma insel voi renunta din nou la ele, definitiv. Oricum situatia actuala este de asa natura incat desi acest apartament are 3 camere, in el locuiesc doar eu si prietena mea, noi stam 90% din timp intr-un dormitor si 10% la bucatarie, celelalte 2 camere ( dormitor nr. 2 si living-ul ) sunt total nefolosite, deci doar avand in vedere acest aspect as putea economisi foarte mult. Problema pe care o intampin insa este alta, fiindca altfel ma intorceam de mult la varianta CU repartitoare. Se pare ca firmele nu accepta decat asociatii de locatari intregi. In blocul meu dintre cele 20 de apartamente, 13 au centrala termica proprie in momentul de fata. Dintre celelalte apartamente, stiu ca cel putin 2 proprietari nu sunt mai deloc interesati de acest aspect si cu restul 4 ar trebui sa discut personal sa-i conving... ceea ce sincer imi este oarecum incomod si nici nu prea mi-ar conveni sa fiu pus in situatia asa, de a convinge pe cineva de ceva. Chiar nu exista absolut nicio solutie, cat timp as apela la repartitoare cu citire radio pentru toate caloriferele din apartament, sa pot reveni la asta ? Sau daca nu se poate, care ar fi numarul minim de apartamente per asociatie pentru care se poate intocmi un contract ? Astept cu maxim interes parerile dvs., va multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Pentru repartitoare este necesar acordul a cel putin 80% dintre proprietari.
Traiul la comun prezinta avantaje si dezavantaje. Va aflati in postura in care sunteti in dezavantaj, multi avand CT.
Chiar daca nu era constituita asociatie de propr si i_ati fi dat in judecata pe ceilalti proprietari sa isi dea acordul pentru repartizarea caldurii in baza repartitoarelor nu ati fi avut sorti de izbanda, in primul rand ei nu mai au nicio legatura cu sistemul centralizat, in al 2 lea rand, nu se baga firmele. Este un cerc vicios si legislativ, in multe cazuri legile fiind facute cu altceva decat cu capul si de persoane care locuiesc in conditii ,"independente," si nu la " comun"'.
cyan, moderator
Inteleg. Ma gandeam, cel putin in teorie, ca poate daca as putea aduna mai multe persoane si de la cealalta scara a blocului... poate reusesc sa adun un numar suficient de proprietari astfel incat sa ne ia in seama o firma ? Nu stiu, intreb si eu, banuiesc ca pana la urma totul se reduce la un anumit numar minim de clienti, astfel incat contractul sa aibe cat de cat sens pentru firma respectiva. Ciudata situatie sincer, in care efectiv sa fiu nevoit sa bat din usa in usa sa intreb oamenii care nu au centrala daca vor sa revina la varianta cu repartitoare. As mai avea o intrebare pe acest subiect. In momentul de fata, cum as putea verifica daca nu cumva exista nereguli in ceea ce priveste suma trecuta in avizier la coloana cu incalzirea ? Pentru curent verific indexul, pentru apa verific apometrele, pentru incalzire... ce verific si unde ? Din cate am observat pur si simplu suma se imparte intre apartmentele care nu au centrala in functie de suprafata ( cel putin asa am impresia eu ) si din tot blocul eu platesc cel mai mult, fiind singurul apartament de 3 camere fara centrala. Ce siguranta am ca nu mi se arunca in suma aia fel si fel de mici sume pe langa ceea ce consum de fapt ? Si totodata mai am o dilema, in situatia aceasta, de ce nu as tine toate caloriferele date la maxim non-stop, daca tot se imparte suma fara sa se ia in seama decat suprafata apartamentului ?
Daca se plateste la pausal nu va opreste nimeni sa tineti deschisi robinetii la maximum non-stop
chiar 24 de ore :), nu inteleg de ce nu ati facut-o pana acum, oricum se plateste pe suprafata utila.

Pentru a afla cum sunt repartizate cheltuielile faceti o cerere scrisa pe care o adresati presedintelui asociatiei.

Art. 12-HG1588/2007
Proprietarii membri ai asociatiei, pe langa drepturile si indatoririle prevazute in statutul asociatiei de proprietari, au si urmatoarele drepturi si obligatii:
(A)Drepturi:
c)sa cunoasca toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei si sa aiba acces, la cerere, la orice document al acesteia;
d)sa primeasca explicatii cu privire la calculul cotei de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari si, eventual, sa o conteste la presedintele asociatiei de proprietari, in termen de 10 zile de la afisarea listei de plata. Presedintele asociatiei de proprietari este obligat sa raspunda la contestatie in termen de 7 zile;

Puteti solicita sa va comunice in scris cum se repartizeaza caldura pe partile comune si pentru cei cu CT, acestia trebuie sa plateasca o cota pentru tevile care trec prin apartamentul lor, cu exceptia cazului in care sunt izolate suficient sa nu beneficieze de caldura din retea, au de platit caldura din subsol, de pe casa scarii, uscatorii, etc (parti comune)
Din pacate situatia se complica, cu mult. In urma acestui topic am avut o conversatie mai lunga pe privat cu domnul Vali M. de aici de pe forum, caruia tin sa-i multumesc foarte mult cu aceasta ocazie. Acesta mi-a deschis ochii in privinta unei probleme foarte grave pe care, cumva, eu nu am reusit sa o sesisez niciodata de cand locuiesc in acest bloc. Pe romaneste si pe scurt, de 5 ani si jumatate de cand m-am mutat eu in acest bloc, 5 ierni la rand si acum a - 6- a ea, cei cu centrala termica proprie nu au platit niciodata NIMIC la Incalzire, in rubrica aferenta in dreptul acestor 13 apartamente ( erau 12 pana acum 2 ani ) mereu a aparut si inca apare cifra 0 ( zero ). Cumva ( imi asum prostia, altfel n-am cum s-o numesc ) nu m-am gandit niciodata la acest aspect, fara sa cunosc legea ci pur si simplu folosind logica si rationamentul personal, ca totusi prin apartamentele in care sunt centrala trec totusi niste tevi, tevi care genereaza si ele caldura intr-o anumita masura. Momentan abia ce am inceput sa ma interesez si eu mai bine in ceea ce priveste ce spune legea pe acest subiect, am reusit sa gasesc un calup considerabil de informatie utila pe un alt topic deschis acum cativa ani aici pe AvocatNet : www.avocatnet.ro/forum/discu...

Domnul Vali M. mi-a sugerat un curs al actiunilor, probabil cel mai potrivit pentru o astfel de situatie, insa avand in vedere ca am o oarecare relatie de prietenie cu administratorul am ales ca mai intai sa ma informez maxim posibil pana miercuri seara si atunci sa am o discutie in particular cu el, ma abtin pe cat posibil si incerc sa rezolv fara tam tam, desi... dupa calculele mele, timp de 5 ierni si acum a - 6 - a, pe cel putin 20 de luni de iarna ( pun si luna Noiembrie la socoteala ), am scos din buzunar mult mai mult decat ar fi fost corect. Rugamintea mea catre TOTI cei care citesc acest topic si detin cunostiintele necesare pentru a emite un punct de vedere avizat, sa o faca ! Va rog mult. Consider ca sunt multi altii in situatia mea si ar putea sa-i ajute concluzia acestei discutii si pe ei, probabil la fel de mult. Am coborat aseara si am facut poze la avizier, le-am trimis deja pe privat domnuui Vali M. pentru a le verifica dar nu stiu daca ar fi ok sa le postez si aici, avand in vedere ca apar date cu caracter personal ale anumitor persoane. Sper sa se inteleaga ca nu ma tin de glume si ca ceea ce spun era real, efectiv de ani de zile pe coloana de Incalzire in dreptul apartamentelor cu centrala apare fix 0 ( zero ). Intotdeauna am incercat sa acord prezumptia de nevinovatie oricui este acuzabil de ceva gresit, dar fiindca o greseala pe banii mei si care tine de atata timp... sincer, sunt foarte revoltat. Cu atat mai mult cu cat ma face sa pun sub semnul intrebari si modalitatea in care s-au calculat cifrele din alte rubrici. Astept sfaturi si sugestii, a se intelege ca imi doresc sa rezolv cat mai pasnic posibil aceasta problema dar in acelasi timp daca voi intampina obstacole neargumentate si / sau un comportament suspect, sunt dispus sa merg pana in panzele albe. Tot ce sper este sa fie o greseala neintentionata.
@TzapInferno, dvs. puteti solicita conform legii 230/2007 si HG1588/2007 explicatii pentru cheltuieli incepand cu data de cand ati intrat in posesia apartamentului.
Legea nu prevede o perioada maxima pentru care se pot cere explicatii.
Vedeti art. 12 (A) d) din HG1588/2007 citat mai sus.

De asemenea puteti solicita restituirea sumelor achitate in plus in ultimii 3 ani din cauza repartizarii necorespunzatoare a cheltuielilor cu caldura.

Sumele se vor recupera de la cei vinovati de producerea prejudiciului prin neindeplinirea corepunzatoare a atributiilor, presedinte, membri Cex, administrator, cenzori. Administratorul poate fi pus la plata si in baza codului muncii.

Articolul 32
(2) Pentru neindeplinirea atributiilor ce le revin, membrii comitetului executiv, inclusiv presedintele asociatiei de proprietari, raspund personal sau in solidar, dupa caz, in fata legii si a proprietarilor pentru daunele si prejudiciile cauzate proprietarilor in mod deliberat.

Articolul 33
(1) Cenzorul sau comisia de cenzori a asociatiei de proprietari are, in principal, urmatoarele atributii:
a) verifica legalitatea actelor si documentelor, a hotararilor, deciziilor, regulilor si regulamentelor;
(3) Pentru neindeplinirea atributiilor ce le revin, cenzorul sau cenzorii asociatiei de proprietari raspund personal sau in solidar, in fata legii si a proprietarilor, pentru daunele si prejudiciile cauzate proprietarilor in mod deliberat.

Se intelege ca cenzorii verifica legalitatea si modul de repartizare a cheltuieleilor, indiferent ca sunt cu apa, caldura, salariile si restul de cheltuieli.

Art. 254. =Codul muncii
(1) Salariatii raspund patrimonial, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, pentru pagubele materiale produse angajatorului din vina si in legatura cu munca lor.
(4) Contravaloarea pagubei recuperate prin acordul partilor, conform alin. (3), nu poate fi mai mare decat echivalentul a 5 salarii minime brute pe economie.

Daca tot aveti o relatie "oarecum" de prietenie cu administratorul intrbati-l intai "prieteneste" care este temeiul legal al repartizarii caldurii in bloc pentru cei cu CT, trebuie sa existe o hotarare a adunarii generale in baza careia proprietarii au fost de acord ca cei cu CT sa nu plateasca nimic, adica nici pentru tevile care trec prin apartamente si nici pentru partile comune.