Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Locatari cu centrala proprie obligati sa plateasca ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Locatari cu centrala proprie obligati sa plateasca caldura

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie:locatarii cu centrala proprie sunt pusi sa plateasca caldura(aprox 80 lei/luna)...pentru tevile care trec prin casa.Cat este de legala aceasta masura?Exista vreo posibilitate sa nu se mai achite(am auzit ca daca se izoleaza tevile care trec prin casa)?

Multumesc
Da, este normal si legal sa plateasca pentru caldura pe spatiile comune (inclusiv subsol), dar si pentru tevile din apartamente.
Izolarea tevilor nu mai constituie motiv de scutire laa plata cotei de caldura pentru partea comuna.
ANRSC - ORDIN nr. 233 din 30 august 2004
ART. 12
(2) Proprietarii de apartamente sau de spaţii cu alta destinaţie
decât cea de locuinta, desprinse de la sistemul de alimentare
centralizata cu energie termica ori care au alte surse individuale de caldura montate cu respectarea prevederilor legale, sunt scutiţi
de achitarea contravalorii consumului de energie termica aferent
instalaţiilor de încălzire aflate în proprietatea comuna din
interiorul spaţiilor respective - coloane de încălzire -, dacă
asigura pe cheltuiala lor izolarea termica a acestora, în baza
procesului-verbal de constatare întocmit de comitetul executiv al
asociaţiei de proprietari/locatari. Reprezentantul legal al
asociaţiei de proprietari/locatari va preda furnizorului de energie
termica tabelul centralizator cu procesele-verbale de constatare a
izolarii termice a coloanelor de încălzire aferente apartamentelor
sau spaţiilor cu alta destinaţie decât cea de locuinta din imobilul
respectiv. Se considera o izolatie termica de buna calitate dacă
între temperatura de la suprafata izolatiei şi temperatura
interioară a spaţiului respectiv nu exista o diferenţa de
temperatura mai mare de 0,5°C

ANRSC - ORDIN nr. 255 din 14 aprilie 2006 privind modificarea şi completarea Ordinului preşedintelui
Autorităţii Naţionale de Reglementare pentru Serviciile Publice de
Gospodărie Comunală nr. 233/2004 pentru aprobarea unor reglementări
privind contorizarea consumatorilor racordati la sistemele publice
centralizate de alimentare cu energie termica

9. La articolul 12, alineatul (2) se abroga.

In situatia dvs. m-ar interesa modul cum vi s-a stabilit aceasta cota de 80 RON pentru tevile din apartament daca aveti CT.

De regula regula se ia in considerare SET aferent coloane care se masoara si inventariaza de catre o firma de specialitate, dvs. avind dreptul pentru a va scadea costurile cu tevile ce va trec prin apartament prin izolarea acestora, urmand ca cel ce face masuratorile sa corecteze SET conform cu tipul, grosimea si calitatea izolatiei.

De platit tot veti plati dar nu ca si pentru tevi neizolate. La fel este si pentru partile comune in special la subsol unde tevile ar trebui sa fie izolate, pentru ca asa sunt standardele in constructii, tocmai pentru a diminua pierderile prin conductele de transport.

Astept raspunsul dvs.

Cu stima,
@rwkovacs
Pe ce va bazati cand afirmati ca izolarea tevilor aduce scaderea cotei la caldura?
Un act normativ, va rog!
Ma bazez pe masuratorile facute de cei ce inventariaza aceste coloane si care tin seama de acest lucru. Daca nu ma credeti puteti intreba la orice firma acreditata in domeniu si mai sunt si precizarile legilor de mai jos privind calitatea in constructii.

Legea 10/1995 modificata prin Legea 123/2007.

Art. 5
Pentru obtinerea unor constructii de calitate corespunzatoare sunt obligatorii realizarea si mentinerea, pe intreaga durata de existenta a constructiilor, a urmatoarelor cerinte esentiale:
a) rezistenta mecanica si stabilitate;
b) securitate la incendiu;
c) igiena, sanatate si mediu;
d) siguranta in exploatare;
e) protectie impotriva zgomotului;
f) economie de energie si izolare termica

Dece credeti ca se gasesc in comert izolatii tubulare, sau dece credeti ca se izoleaza conductele in general.
Am lucrat in constructii industriale si acest lucru vi-l poate confirma orice inginer constructor sau de instalatii termo-tehnice.

ANRSC-ul a spus ca nu se scutesc la plata, insa nu si ca nu se pot izola coloanele sau tvile de la subsol, pentru ca altfel ar fi intrat in contradictie cu Legea referitoare la calitatea constructiilor.

Altfel am sta toti cu caldura pornita la maxim, cu geamurile si usile deschise ca sa ma exprim un pic mai plastic.

Energia intr-un sens mai larg spus si pe intelesul tuturor, trebuie economisita si conservata si nu risipita.

Cu stima si respect.
De acord cu dv., ca tevile si coloanele din subsol se izoleaza, dar calculul la caldura nu tine cont de asta pentru ca tevile din apartamente, din constructie nu sunt si nici nu trebuie izolate deoarece ele elibereaza caldura si nici nu poate sta cineva cu termometru ultrasensibil la 1/2 de grad C sa masoare diferentele de temperatura din apartamente in permanenta.
De aceea s-a si renuntat la acel articol 12 (2) din Ordinul 233/2004