Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apa calda doar dupa 15-20 de minute de la deschiderea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apa calda doar dupa 15-20 de minute de la deschiderea robinetului, intr-un cartier relativ central din Bucuresti, in 2018, cu punctul termic la 15-20 de metri distanta de bloc ?!

Buna seara. De mai bine de 5 ani de zile ma confrunt cu o problema pentru care nu am reusit sa gasesc o solutie permanenta nici pana in ziua de astazi. Locuiesc in cartierul Drumul Sarii din Sectorul 5. Ca o mica gluma, fac 5 minute pe jos pana la mult iubitul restaurant al lui Basescu ( Golden Blitz ). De cand m-am mutat aici in toamna anului 2012 am o problema cu apa calda, care se incalzeste doar dupa ce sunt nevoit sa astept o perioada de timp. La inceput, situatia era mult mai nasoala, dura intre 30-40 de minute pana se incalzea apa la un nivel la care sa poti face un dus amarat. Bineinteles, mai ales pe la inceput ( fiindca dupa 2-3 ani am obosit efectiv sa ma mai lupt cu morile de vant ), am facut scandal, cum se spune, tuturor... administratorului, presedintelui Asociatiei Proprietarilor / Locatarilor, Apa Nova / Radet. Ce-i drept Apa Nova / Radet mereu au sustinut sus si tare ca de ei tine doar pana la punctul de delimitare a instalatiilor, pana la care ei sunt obligati sa asigure o temperatura de minim 55 de grade maxim 60. Ok, mi se pare corect. Totusi chiar si asa, doar din cat scandal am tot facut eu si tot i-am prins pe picior gresit de 2 ori, cu o temperatura mult mai scazuta. In ambele cazuri administratorul si-a facut datoria, a sunat a reclamat, a tunat a fulgerat, Apa Nova / Radet a gasit o scuza si in zilele urmatoare temperatura a revenit la normal ceea ce s-a simtit si la mine in apartament, in timpul mai scurt pana se incalzea apa. Dar de multe alte ori temperatura era ok deja in subsol si eu tot eram nevoit sa astept nu stiu cat timp pana se incalzea apa. Administratorul mi-a tot spus de-a lungul timpului ca se vor schimba tevile, ca va fi mai bine, ca nu-stiu-ce... tevile s-au schimbat, dar doar in subsol, nu si pe coloane, pentru coloane mi s-a propus daca vreau sa se schimbe si sa se puna altele cu un diametru mai mic DAAAAAAAR... pe banii mei ! Si aici intervine marea mea probleme. De ce pe banii mei ? De ce sunt eu vinovat ca toti vecinii de sub mine ( etajul 2, 1 si parter ) si-au instalat centrale proprii in apartament si din cauza asta eu practic "trag" apa direct de jos din subsol, pe condutele reci / inghetate ( mai ales iarna ) pentru ca absolut nimeni de pe coloana mea nu mai "trage" apa calda, avand centrala proprie ? N-am bani si pe langa asta sincer nici nu vreau sa investesc intr-o centrala proprie INSA SI MAI MULT DE ATAT, ATENTIE : chiar si daca as avea bani si as vrea, nu as putea, deoarece capacitatea conductei de gaz este deja la limita si cererea nu ar fi aprobata / avizata de catre furnizorul de gaze. Ar trebui practic inlocuita teava principala, ceea ce am inteles de la administrator ca s-ar face tot asa, pe banii mei. Sa revenim totusi, chiar as dori sa-mi explice cineva in responsabilitatea cui pica faptul ca eu si in ziua de astazi in anul 2018 intr-un cartier relativ central dintr-o capitala europeana, avand punctul termic literalmente la o distanta de 15-20 metri de bloc, de cele mai multe ori cand vreau sa fac un dus sau o baie ( nu mai zic de spalat vase, ca deja sunt obisnuit si eu si prietena mea sa ne inghete mainile ) sunt nevoit sa astept 15-20 de minute pana se incalzeste apa ? Am ajuns la capatul rabdarii si deja vreau sa stiu daca as fi indreptatit sa dau in judecata pe cineva din cauza asta. Ca sa nu mai spun ca pe langa discomfortul creat am mai platit si cine stie cate sute de litri cubi de apa calda sub forma de apa rece nefolosita la nimic, dusa direct de la robinet pe scurgere. Sunt efectiv satul sa fiu tratat ca ultimul prost, caut un vinovat pentru aceasta situatie, motivul concret al postarii pe Avocatnet este in speranta ca cineva detine informatiile necesare pentru a argumenta cine este vinovat si de ce, ca sa pot trece impacat mai departe la demersurile necesare. Astept cu maxim interes parerile dvs., va multumesc.

P.S. Am ajuns in asa hal, incat atunci cand merg in vizita la rude / prieteni sau sunt intr-o cazare la mare / munte si dau drumul la apa calda si aceasta vine aproape instant, sunt efectiv fascinat, mi se pare semnul unei civilizatii net superioare, comparand cu situatia mea de acasa. Nici macar nu glumesc.
TzapInferno, utilizator
Pentru a lamuri cine este vinovat si de ce ? asta ar insemna ca cineva sa va intocmesca motivarea unei cereri de chemare in judecata. Vinovat este furnizorul Dvs de apa calda care nu o furnizeaza la parametrii corespunzatori. ..iaca si raspunsul
Intelegand situatia, v-as sfatui sa va procurati un instant pentru prepararea apei calde, bun si pentru bucatarie si pentru baie (daca situatia o permite, scapati cu procurarea unuia singur...).
Dupa procurarea si montarea acestuia in instalatie, mergeti la sediul as. prop., ii notificati sa vina sa verifice ca ati renuntat la consumul de apa calda, sa-si puna sigilii pe dopuri.
Daca va sfatuiesc sa procedati asa, stiu bine ce spun. O sa aveti apa calda de calitate, la un pret destul de convenabil.
Succes!
Sunt de acord in proportie de 99% cu dl@Adam Grecu.

Facand un calcul comparativ al costurilor (pret apa calda/apa rece, pret apa calda rece platita la pret de apa rece, pret energie electrica) si al avantajelor (apa calda instant, in caz de avarie la apa calda veti avea apa calda)/dezavantajelor(diferenta posibila intre costuri) veti ajunge la concluzia ca veti avea un avantaj chiar daca nu este foarte semnificativ.
Sunt intr-o situatie identica in aceeasi capitala europeana, la mine nu exista vecini cu CT si multi nu pleaca la prima ora la job,
Sincer sa fiu, am avut un an intreg in care am cochetat cu ideea instalarii unui instant, mai exact un instant electric fiindca exista de mai multe feluri ( cum ar fi pe gaz, spre exemplu ). Pentru a instala un astfel de dispozitiv ar trebui in primul rand sa-l achizitionez, in al - 2 - lea rand sa apelez la serviciile cuiva pentru montaj dupa care sa platesc o anumita suma in plus la factura Enel... corect ? Cu prima si cu ultima n-as avea nici cea mai mica problema, insa cu montajul am, deoarece asta ar inseamna tras un cablu de curent prin baie, date niste gauri si problema cea mai mare, din ce am discutat la vremea respectiva cu 2 instalatori "freelancer" ( sa zic asa ), amandoi mi-au atras atentia ca acel cablu de alimentare al instantului va trebui sa ajunga direct la panoul electric principal... sincer sa fiu, nu-mi mai amintesc exact argumentele. Deci practic un cablu care sa-mi traverseze tot apartamentul pe de-a lungul, ca sa nu arata "ca naiba" din punct de vedere estetic am numarat eu cel putin 3 gauri in pereti. Cum spuneam, la un moment dat am fost la un pas de a apela la aceasta solutie. Dar am renuntat, De ce ? Pentru ca logica imi spune ca este perfect posibil sa am parte de apa calda la 2 maxim 3 minute de la deschiderea robinetului DIN MOMENT CE ACEST LUCRU S-A INTAMPLAT, si nu o data ci de mai multe ori, ba dupa reclamatiile privind temperatura din subsol ba dupa ce s-au schimbat / reparat nu-stiu-ce tevi prin subsol. Deci strict prin ceea ce tine de agentul termic si tevi, in formula actuala, este posibil sa am apa calda si dupa 2-3 minute, totusi exista perioade si perioade. Din care deduc eu asa : Acele 2-3 minute reprezinta de fapt timpul necesar pentru ca eu, ultimul amarat fara centrala de pe coloana mea, sa trag apa calda prin tevile reci sau eventual inghetate ( iarna ) cat timp Apa Nova / Radet ( scriu asa fiindca intre timp am uitat efectiv de cine tine asta, mai exact, o rectificare ar fi bine-venita ) isi face treaba ca lumea iar la nivel de tevi nu exista probleme in subsolul blocului, unde se pare ca mereu a fost nevoie de tot felul de reparatii, ma rog. Diametrul tevii este de asa natura contruit incat sa fie optim pentru o coloana cu 5 apartamente, in momentul de fata doar eu trag apa pe coloana de apa calda, deci solutia inlocuirii tevii de apa calda de pe coloana are, cel putin teoretic, sens, si n-ar fi atat de invaziva. Voi cere in mod express administratorului o cheie de acces in subsol si voi verifica aproape zilnic temperatura apei calde, incep sa cred din ce in ce mai mult ca de fapt temperatura de minim 55 de grade nu este respectata pur si simplu, de foarte multe ori, dar neavand acces in subsol sa verific eu singur nu am putut pune punctul pe "i".
RADET apa calda si caldura, APA NOVA apa rece.
Puteti monitoriza temperatura de intrare in bloc, din cate stiu exista un dispozitiv care o indica. Daca instalatia este ok iar blocul este de 4 etaje nu aveti de tras multa AR.