Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Restructurare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Restructurare

As vrea sa ma lamuriti intr-un aspect ce vizeaza restructurarea unei institutii. Sunt singura persoana din acest departament care a primit timp partial de lucru. Ce presupune acest lucru si cat este de legal, in conditiile in care colegii mei au in continuare 8h.
Situatia expusa de catre Dvs implica analiza unor inscrisuri, in vederea formularii unui raspuns
Eu va intreb daca este legal, mi s-a adus la cunostiinta acest lucru prin act aditional!
Daca Dvs sunteti multumita de situatia in care va aflati in acest moment....si se pare ca DA, atata timp cat ati semnat si un aditional, ... Eu nu va pot spune daca este legal sau nu pe ghicite, fara sa vad acte... Cu toata stima
Nu am semnat actul aditional!
1. art.41 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.

(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.

Asadar, regula in materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul partilor. Prin exceptie, este posibila modificarea unilaterala a c.i.m. - felul muncii - numai in cazurile si conditiile expres prevazute de lege,si anume :
- delegarea
- detasarea
- în cazul unor situaţii de forţă majoră
- cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului.

2. In speta, modificarea unilaterala a timpului de munca nu este posibila.