Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reducere norma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reducere norma

Buna ziua! Angajatorul vrea sa reduca norma de la 8h la 4h unui salariat pentru ca nu mai are activitati care sa acopere cele 8h. Cum poate face acest lucru si care este temeiul legal? Daca salariatul respectiv nu vrea sa semneze actul aditional, cum se procedeaza? Multumesc!
Nihil since deo, utilizator
1. Art. 41 - (1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
......
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.

2. Art.48 C.mun. : Angajatorul poate modifica temporar locul şi felul muncii, fără consimţământul salariatului, şi în cazul unor situaţii de forţă majoră, cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului, în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.

3. Astfel, modificarea unilaterala a c.i.m. se poate face prin:
- detasare
- delegare
- in cazul unor situaţii de forţă majoră
- cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului.

4. Asadar, modificarea timpului de munca nu poate fi decisa unilateral ci numai cu acordul partilor.

5. In situatia in care nu se semneaza actul aditional, acesta nu-si va produce efectele pentru care se doreste a fi semnat.
De asemenea, exista posibilitatea concedierii pentru motive care nu ţin de persoana salariatului, determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat.