avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 295 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... concesiune 49 ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

concesiune 49 ani

Buna seara,

avem o un teren luat prin concesiune acum cativa ani, pe care a fost construita o vila.
Astazi, aruncand o privire peste contractul de concesiune descoperim alineatul de mai jos ca prima conditie..

Este motiv de ingrijorare?

"Incetarea concesiunii prin expirarea duratei.
incetarea concesiunii prin expirarea duratei a concesiunii: la termenul prevazut in coontractul de concesiune, concesionarul are obligatia sa predea bunul e a facut obiectul concesiunii si cele ce au rezultat in urma investitiilor facute de el gratuit si liber de orice sarcina."
Cel mai recent răspuns: Florentina Pomponiu , Avocat 12:32, 21 Ianuarie 2018
Dupa expirarea perioadei de concesiune puteti face cerere pentru prelungirea concesiunii pe inca 49 de ani.

Lăsând la o parte posibilitatea de a cumpara concesiunea sau de a o prelungi după cei 49 de ani, as dori sa știu dacă interpretarea noastră a condiției de mai jos este corecta, și anume: după cei 49 de ani terenul + construcția revin concedentului, adică primăriei.

Pt ca dacă este așa, este necesar sa luam măsurile de rigoare.


Florentina Pomponiu a scris:

Dupa expirarea perioadei de concesiune puteti face cerere pentru prelungirea concesiunii pe inca 49 de ani.


interpretarea noastră a condiției de mai jos este corecta,

da este

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Teren in concesiune adryanoo_boy adryanoo_boy In anul 2011 am inceput constructia unei case pe un teren concesionat de primaria unei localitati. Pretul concesiunii a fost de 894 lei/an +rata inflatiei , ... (vezi toată discuția)
Contract de concesiune , va rog lamuriri adryanoo_boy adryanoo_boy In anul 2011 am inceput constructia unei case pe un teren concesionat de primaria unei localitati. Pretul concesiunii a fost de 894 lei/an +rata inflatiei , ... (vezi toată discuția)
Proprietarul constructiei ridicate pe un teren concesionat iuliainstant iuliainstant Buna ziua, intrebarea mea este urmatoarea: cine este proprietarul constructiei ridicate pe un teren concesionat de la consiliul local? Concesionarul - ... (vezi toată discuția)