Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... concesiune 49 ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

concesiune 49 ani

Buna seara,

avem o un teren luat prin concesiune acum cativa ani, pe care a fost construita o vila.
Astazi, aruncand o privire peste contractul de concesiune descoperim alineatul de mai jos ca prima conditie..

Este motiv de ingrijorare?

"Incetarea concesiunii prin expirarea duratei.
incetarea concesiunii prin expirarea duratei a concesiunii: la termenul prevazut in coontractul de concesiune, concesionarul are obligatia sa predea bunul e a facut obiectul concesiunii si cele ce au rezultat in urma investitiilor facute de el gratuit si liber de orice sarcina."
Dupa expirarea perioadei de concesiune puteti face cerere pentru prelungirea concesiunii pe inca 49 de ani.

Lăsând la o parte posibilitatea de a cumpara concesiunea sau de a o prelungi după cei 49 de ani, as dori sa știu dacă interpretarea noastră a condiției de mai jos este corecta, și anume: după cei 49 de ani terenul + construcția revin concedentului, adică primăriei.

Pt ca dacă este așa, este necesar sa luam măsurile de rigoare.

Florentina Pomponiu a scris:

Dupa expirarea perioadei de concesiune puteti face cerere pentru prelungirea concesiunii pe inca 49 de ani.

interpretarea noastră a condiției de mai jos este corecta,

da este