Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren in concesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren in concesiune

In anul 2011 am inceput constructia unei case pe un teren concesionat de primaria unei localitati. Pretul concesiunii a fost de 894 lei/an +rata inflatiei , timp de 25 ani.
Termenul contractului :
-durata concesiunii este durata existentei constructiei
-amortizarea terenului se face in 25 ani
-dupa implinirea termenului de amortizare a terenului si constatarea existentei locuintei la acea data , partea intai , concedentul, va atribui in proprietate partii a doua , concesionarului, terenul care face obiectul prezentului contract.
Ce vreau sa va-ntreb : eu dupa cei 25 ani voi deveni proprietar asupra terenului sau nu ?
Mai nou primaria aceleiasi localitati , acum concesioneaza teren pe o durata de 49 ani , dupa implinirea celor 49 ani poate prelungi concesiunea cu maxim jumatate din perioada initiala , dar nu scrie nicaieri in contract ca , concedentul va atribui concesionarului , terenul care face obiectul prezentului contract.
Am mers la secretarul comunei si nu m-a lamurit deloc , zicandu-mi ca , daca astazi s-ar implini cei 25 de ani , as fi nevoit sa-mi prelungesc concesiunea sau daca nu sunt de acord sa-i dau in judecata. E normal asa ceva, contractul meu de concesiune din anul 2011 e o simpla fituica in bataia vantului ?
Va rog daca cineva ma poate lamuri i-as fi profund recunoscator.
Puteti sa solicitati Primariei sa va vanda terenul anterior implinirii termenului contractual . aveti drept de preemtiune la cumparare dar in conditiile in care ati fpst constructor de buna credinta (ati construit in baza unei autorizatii de construire )