Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Venituri Asociatie Proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Venituri Asociatie Proprietari

Asociatia noastra de proprietari colecteaza de la proprietarii care detin boxe o taxa. Presupun ca aceasta trebuie inclusa ca venit in declaratia 101. Intrebrea mea este: care valori se considera venit: cele constituite in cadrul fiecarei liste de plata sau cele colectate in chitante? Inclin sa cred ca cele constitite, dar nefiind contabil de meserie, prefer sa astept si alte pareri mai autorizate. Multumesc anticipat!
Asociatiile de proprietari depun D101 daca aceste venituri sunt impartite intre membrii asociatiei, daca sunt folosite pentru reparatii ale spatiilor comune nu se depune.
Dispozitia in vigoare prevede fara echivoc l nr 230/2007
Articolul 13
Veniturile obtinute din exploatarea proprietatii comune apartin asociatiei de proprietari. Aceste venituri alimenteaza fondurile speciale ale asociatiei de proprietari pentru reparatii si investitii cu privire la proprietatea comuna si nu se platesc proprietarilor. Lista acestor venituri, precum si cheltuielile aferente lor sunt prezentate semestrial intr-un raport afisat la avizierul asociatiei de proprietari.

Total de acord, dar tot nu imi este clar care valoare o iau: constituit sau colectat?