Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... apartament cumparat de la un mostenitor!!!!!!!!!!!!! ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

apartament cumparat de la un mostenitor!!!!!!!!!!!!! :((

Buna ziua. Am cumparat acum 2 saptamani un apartament. Fostul proprietar l-a dobandit printr-o dezbatere de mostenire pe 25 sept. 2009. Acum a aparut o sora de-a fostului proprietar, insa pe actele de mostenire si cele de la notar, nu este specificat de nici o sora. Fostul proprietar a venit cu 2 martori care au declarat pe propria raspundere ca nu este decat el si cine stie ce alte chestii mincinoase. Acum sora isi cere drepturile. Ce se poate intampla daca strica mostenirea? Eu sunt cumparator de buna credinta. Actele de vanzare-cumparare ptr apartament sunt facute la notar.
intr-adevar de acum sunteti intr-un mare pericol.
normal ar fi ca aceste situatii neplacute sa se lamureasca intre mostenitori dar faptul ca apartamentul a fost vandut dvs, din pacate o sa fiti si dvs atras in aceasta situatie.
dvs ca dobanditior de buna credinta puteti incerca si probabil, si obtine ramanerea valabila a vanzarii, iar banii pe care i-ati achitat pe imobil, sa fie impartiti intre mostenitori conform actelor.
pe de alta parte, " noua mostenitoare" poate cere in instanta desfintarea contractului si atunci va avea loc repunerea in situatia anterioara, adica dvs va luati banii inapoi si predati imobilul.

av.m.vasilescu
Multumesc ptr raspuns.
Asta inseamna ca eu sa-mi primesc toata suma inapoi, fara sa pierd din banuti? Dar daca fostul prorietar nu mai are banii ?
Momentan nu ne-am apucat de curatenie ( ptr ca este intr-o stare jalnica!) Ce sa fac acum ?
lasati-l asa jalnic deocamdata, pana se clarifica situatia, deoarece daca ati face investitii s-ar complica situatia.
da, veti putea primi banuii inapoi, iar daca vanzatorul nu-i mai are, atunci ii sunt executate bunurile pana va recuperati datoria.

av.m.vasilescu