Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile CO luate in avans
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile CO luate in avans

Buna ziua,

Avem o situatie in care un angajat a depasit nr. zilelor de CO cuvenite pentru anul 2017. Acestuia urmeaza sa i se incheie contractul, ca urmare a demisiei. Cum se procedeaza cu cele 5 zile luate in avans?
I se face lichidarea, urmand ca apoi salariatul sa plateasca valoarea CO luat in plus ( se incaseaza banii prin dispozitie de incasare) ?
Sau este alta procedura?

Va multumesc!
Angajatul este obligat sa restituie c/v indemnizatiei de CO pentru zilele luate in plus.
Deci, dupa lichidare, acesta va restitui c/v zilelor de CO luate in plus. Incasarea se face prin dispozitie de incasare si se va elibera chitanta pentru suma primita. Corect?

Multumesc!
Corecta interpretarea dvs.
Va multumesc frumos!

O zi placuta!