Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se calculeaza indemnizatia pentru al doilea copil ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se calculeaza indemnizatia pentru al doilea copil daca se va naste inainte ca primul copil sa faca 2 ani?

Buna ziua,
Va rog sa ma sprijiniti cu aceasta nelamurire : Cum se calculeaza indemnizatia pentru al doilea copil daca se naste inainte cu 2 luni ca primul copil sa faca 2 ani?
Am nascut primul copil in octombrie 2016 si cel de-al doilea urmeaza sa-l nasc in august 2018.
Se va calcula aceeasi indemnizatie pe care am primit-o la primul copil? Sau minim pe economie?
Multumesc.
Bună dimineața,

Cuantumul indemnizației de creștere pentru cel de al doilea copil va fi similar celui acordat pentru primul.
1. Pe perioada suprapunerii perioadelor, cuantumul indemnizației lunare se majorează cu suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință (n.m., 1250 lei), pentru fiecare dintre copii, începând cu cel de-al doilea.

2. Dupa suprapunere, se acordă o indemnizație, la aceeași valoare cu indemnizația primită anterior nașterii celui din urmă copil.