avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se calculeaza indemnizatia pentru al doilea copil ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se calculeaza indemnizatia pentru al doilea copil daca se va naste inainte ca primul copil sa faca 2 ani?

Buna ziua,
Va rog sa ma sprijiniti cu aceasta nelamurire : Cum se calculeaza indemnizatia pentru al doilea copil daca se naste inainte cu 2 luni ca primul copil sa faca 2 ani?
Am nascut primul copil in octombrie 2016 si cel de-al doilea urmeaza sa-l nasc in august 2018.
Se va calcula aceeasi indemnizatie pe care am primit-o la primul copil? Sau minim pe economie?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:52, 25 Ianuarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună dimineața,

Cuantumul indemnizației de creștere pentru cel de al doilea copil va fi similar celui acordat pentru primul.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Pe perioada suprapunerii perioadelor, cuantumul indemnizației lunare se majorează cu suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință (n.m., 1250 lei), pentru fiecare dintre copii, începând cu cel de-al doilea.

2. Dupa suprapunere, se acordă o indemnizație, la aceeași valoare cu indemnizația primită anterior nașterii celui din urmă copil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suprapunere ccc1 cu ccc2 Ana Maria Radu Ana Maria Radu Daca am un bebe de 6 luni si sunt insarcinata, ce bani o sa iau ca indemnizatie in lunile care se suprapun? La bebe 1 am indemnizatia 1250 plus alocatia 200 de ... (vezi toată discuția)
Buna , sunt in concediu de crestere a copilului , iar sotia este ... Ioan81 Ioan81 Buna , sunt in concediu de crestere a copilului , iar sotia este din nou însărcinată ( avand gemeni) si urmeaza sa nasca inainte de a implini primul copil 2 ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie bebe2 Lidia96 Lidia96 Buna ziua! Fetita mea împlinește 1 an in luna iunie 2020. La sfârșitul luni mai voi avea al doilea copil. Voi beneficia de indemnizatie daca pentru fetita ... (vezi toată discuția)