Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cesiune promisiune bilaterala - imobil cu tva 5%
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cesiune promisiune bilaterala - imobil cu tva 5%

buna ziua.

sora mea a incheiat o promisiune biltaterala pentru achizitionarea unui imobil nou de la dezvoltator cu tva 5%. ulterior platii avansului, s-a razgandit si nu doreste sa mai cumpere imobilul.

ca sa nu piarda avansul dat, poate sa imi cesioneze mie aceasta promisiune bilaterala, avand in vedere ca eu am achizitionat deja un imobil nou cu 5% tva?

in ce conditii se poate efectua aceasta cesiune?

multumesc!
victoria
Bună ziua,

Vă rog să îmi confirmați dacă am înțeles corect speța:
Sora dumneavoastră ar dori ca obligația ei de a cumpăra acel imobil să fie transferată către dumneavoastră, iar această obligație să se considere executată deja, având în vedere că ați achiziționat (de la același dezvoltator) un imobil similar.

Dacă imobilul e deja cumpărat, sora dumneavoastră ar putea să își recupereze avansul doar dacă ar exista acordul dezvoltatorului în acest sens.

Multumesc pentru raspuns!

imobilul cumparat de mine nu este la acelasi dezvoltator.
sora mea nu are acordul dezvoltatorului. iar eu vreau sa ii cumpar imobilul...deci solutia ar fi sa cesioneze precontractul.
problema este cu tva-ul. la cesionare, eu pot prelua creanta in aceleasi conditii? chiar daca am luat deja un imobil cu 5%? sau se schimba ceva?
Buna ziua,

Cesiunea se poate face (e necesar si in acest caz acordul dezvoltatorului, pe care, probabil, il va obține, acesta fiind interesat să vândă respectivul imobil).

Aplicarea cotei TVA de 5% nu rezultă însă dintr-o clauză agreată contractual între dezvoltator și cumpărator, ci reprezintă un benefeciu legal, care se aplică doar în anumite condiții.

Ca atare, acest beneficiu nu poate fi transferat prin cesiune către dumneavoastră.

Dispozițiile legale (art. 291 alin (3) lit. c) pct. 3 Cod fiscal) sunt clare în sensul că o persoană/familie poate achiziționa o singură locuință cu cota redusă de 5%.
Laura Roca, Avocat
Multumesc frumos pentru clarificare!
Vom cauta alte solutii...:((

Laura Roca a scris:

Buna ziua,

Cesiunea se poate face (e necesar si in acest caz acordul dezvoltatorului, pe care, probabil, il va obține, acesta fiind interesat să vândă respectivul imobil).

Aplicarea cotei TVA de 5% nu rezultă însă dintr-o clauză agreată contractual între dezvoltator și cumpărator, ci reprezintă un benefeciu legal, care se aplică doar în anumite condiții.

Ca atare, acest beneficiu nu poate fi transferat prin cesiune către dumneavoastră.

Dispozițiile legale (art. 291 alin (3) lit. c) pct. 3 Cod fiscal) sunt clare în sensul că o persoană/familie poate achiziționa o singură locuință cu cota redusă de 5%.