Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Promisiune bilaterala de cesiune a unei promisiuni ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Promisiune bilaterala de cesiune a unei promisiuni expirate

Buna ziua!

Doresc sa cer niste pareri de la specialistii in domeniu.

Zilele acestea am incheiat o 'promisiune bilaterala de cesiune a promisiunii autentice de vanzare-cumparare' a unui apartment, la sediul unei agentii imobiliare. Am platit un avans pentru "rezervarea" apartamentului, acesta urmand sa imi fie predat cu cheie dupa ce se finiseaza. (materialele urmeaza sa le achizitionez eu, iar manopera intra in pretul apartamentului, responsabilitatea cumparatorului initial).

Chestiunea care ma face sa am dubii este faptul ca eu am incheiat aceasta promisiune cu cumparatorul initial, care a platit deja un avans catre dezvoltator si s-a razgandit, adica a acceptat sa imi predea mie apartamentul contra unei sume de bani. Am primit si promisiunea de vanzare-cumparare pe care cei 2 au incheiat-o, dar am observat ca data de finalizare a expirat acum 1 an. Cumparatorul initial m-a asigurat ca au prelungit aceasta promisiune verbal, pentru a evita costurile suplimentare la notar.

Pe hartia pe care am semnat-o eu scrie ca promitentul-cedent se obliga sa cesioneze promitentului-cesionar (adica mie) imobilul respectiv conform promisiunii de vanzare-cumparare initiale (intre el si dezvoltator).

Intrebarea mea este: care sunt riscurile din moment ce promisiunea lor a expirat in acte? Este legal sa imi promita un imobil in conditiile acestea? Dezvoltatorul se poate razgandi? si ce as putea face sa ma asigur ca este totul ok?

Multumesc!
Sa inteleg ca nu ati semnat documentul in fata unui notar? Cred ca ati face bine sa va cereti repede banii inapoi. Vorbiti cu un avocat.
in astfel de situatii complexe este obligatorie consultarea unui avocat....teoretic, ideal ar fi fost mult mai bine ca in acest proces de cesiune sa aveti si acordul dezvoltatorului....pentru a nu avea surpriza ca el nu o sa doreasca sa va livreze dvs, el avand contraparte alta persoana.....la cum arata situatia se pare ca doar ati cumparat niste "drepturi litigioase" si ca sa o scoateti cat de cat la capat va fi musai de avocati, timp, bani, nervi...
@lumuu Ati intarziat cu postarea o zi! Corect si benefic pt. dvoastra era sa intrebati inainte de a semna. Pe de alta parte si avocatii trebuie sa traiasca....
Mulțumesc pentru răspunsuri. Oare pe acest site (avocatnet.ro) sunt și avocați care au experiența și disponibilitatea să îmi ofere sfaturi practice in legătură cu următorii pași pe care aș putea să îi fac? (Ex. Ce fel de întrebări și documente ar trebui să cer mergând mai departe)
Mulțumesc! Urmează o discuție și cu dezvoltatorul in care să mă asigur că este la curent și de accord cu schimbarea

gi-jane2, moderator