Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... EM - mesaje afisate instructiuni de securitate a muncii
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

EM - mesaje afisate instructiuni de securitate a muncii

Unde gasesc acest context in legislatia SSM? la fiecare loc de munca vor fi afisate la loc vizibil instructiunile de lucru si de protectie a muncii pentru toate echipamentele tehnice instalatiile aferente si aparate, inainte erau stipulate in Nornele Generale.
mihavslelectro, utilizator
Legea ssm nr.319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-Art. 13 În vederea asigurării condiţiilor de securitate şi sănătate în muncă şi pentru prevenirea accidentelor de muncă şi a bolilor profesionale, angajatorii au următoarele obligaţii:
e) să elaboreze instrucţiuni proprii, în spiritul prezentei legi, pentru completarea şi/sau aplicarea reglementărilor de securitate şi sănătate în muncă, ţinând seama de particularităţile activităţilor şi ale locurilor de muncă aflate în responsabilitatea lor;
g) să ia măsuri pentru asigurarea de materiale necesare informării şi instruirii lucrătorilor, cum ar fi afişe, pliante, filme şi diafilme cu privire la securitatea şi sănătatea în muncă;
h) să asigure informarea fiecărei persoane, anterior angajării în muncă, asupra riscurilor la care aceasta este expusă la locul de muncă, precum şi asupra măsurilor de prevenire şi de protecţie necesare;
HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-Art. 15 (1) Activitatile de prevenire si protectie desfasurate prin modalitatile prevazute la art. 14 in cadrul intreprinderii si/ sau al unitatii sunt urmatoarele:
3. elaborarea de instructiuni proprii pentru completarea si/sau aplicarea reglementarilor de securitate si sanatate in munca, tinand seama de particularitatile activitatilor si ale unitatii/ intreprinderii, precum si ale locurilor de munca/ posturilor de lucru si difuzarea acestora in intreprindere si/ sau unitate numai dupa ce au fost aprobate de catre angajator;
6. intocmirea unui necesar de documentatii cu caracter tehnic de informare si instruire a lucratorilor in domeniul securitatii si sanatatii in munca;
7. elaborarea tematicii pentru toate fazele de instruire, stabilirea, in scris, a periodicitatii instruirii adecvate pentru fiecare loc de munca in instructiunile proprii, asigurarea informarii si instruirii lucratorilor in domeniul securitatii si sanatatii in munca si verificarea insusirii si aplicarii de catre lucratori a informatiilor primite;
8. elaborarea programului de instruire-testare la nivelul intreprinderii si/ sau unitatii;
Modul de informare/ instruire a lucratorilor se stabileste prin planificarea anuala a instruirilor in domeniul ssm, prin instructiunile proprii si prin ROI al firmei.