Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... testare anuala SSM, SU
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

testare anuala SSM, SU

As dori sa stiu daca testarea anuala SSM a angajatilor este obligatorie si in baza carui temei legal. Am aceeasi intrebare si pentru testarea in domeniul Situatiilor de Urgenta.
marivasi, utilizator
HG nr. 145/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art.15 (1) Activitatile de prevenire si protectie desfasurate prin modalitatile prevazute la art. 14 in cadrul
intreprinderii si/ sau al unitatii sunt urmatoarele:
7. elaborarea tematicii pentru toate fazele de instruire, stabilirea, in scris, a periodicitatii instruirii adecvate pentru
fiecare loc de munca in instructiunile proprii, asigurarea informarii si instruirii lucratorilor in domeniul securitatii si
sanatatii in munca si verificarea insusirii si aplicarii de catre lucratori a informatiilor primite;
8. elaborarea programului de instruire-testare la nivelul intreprinderii si/ sau unitatii;
In domeniul psi-su gasiti obligatia in Ordin MAI nr. 712/ 2015 Informatii utile aici: [ link extern ]
Buna ziua, si pana la urma specifica in legislatie ca trebuie facute teste anuale sau ba?eu unu nu am gasit...
Este logic ca testarea sa se efectueze o data cu planificarea anuala. Daca tematica de instruire, periodicitatea instruirii, programul de instruire-testare se efectueaza anual, in logica lucrurilor testarea se face cel putin anual.
Daca angajatorul considera ca este utila o testare trimestriala/ semestriala (se are in vedere riscurile profesionale existente la locurile de munca, dar si evenimentele inregistrare (cauza - instruire deficitara), legea nu interzice o alta perioada de instruire.