Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Curiozitate- cine mosteneste casa?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Curiozitate- cine mosteneste casa?

Buna , am o mica nelamurire in legatura cu o casa in care am locuit.Stateam in acea casa impreuna cu parintii mei , acestia s-au despartit , tatal meu a parasit Romania iar eu am ramas cu mama (am fost nevoiti sa ne mutam de acolo ) Casa apartinea bunicului meu care a decedat.Tatal meu nu s-a mai intors in tara niciodata iar casa momentan e data in chirie. Bunicul meu a fost divortat de bunica mea iar eu sunt curios daca imi apartine mie locuinta. Asi fii recunoscator pentru putin ajutor. Multumesc.
gi-jane2, moderator
Trebuie văzute actele.
Pare ca ati avea dreptul...
Casa bunicului dvs se imparte intre copiii acestuia.
Trebuie avut in vedere daca a fost dobandita/construita in timpul casatoriei cu bunica si daca se realizase partajul.
AvTudor_com, utilizator
Casa i-ar venii tatalui meu , sora lui a decedat acum ceva timp. Doar ca tatal meu e de negasit ...
Problema este ca nu am acces la casa sau la acte , nu stiu cine a dat caas respectiva in chirie atata timp cat tatal meu nu este in tara de 18 ani.
gi-jane2, moderator
Situația e complicată.
Trebuie vazut cum sa se acționeze si este de gandit.
Doar cu avocatul dvs. puteti vedea cum sa acționati deoarece e mult de discutat pe detalii.
E posibil ca tatăl dvs. sa fi fost exclus...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Posibil sa fii fost exclus , noi am fost dati afara din locuinta dupa plecarea lui.