avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Curiozitate- cine mosteneste casa?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Curiozitate- cine mosteneste casa?

Buna , am o mica nelamurire in legatura cu o casa in care am locuit.Stateam in acea casa impreuna cu parintii mei , acestia s-au despartit , tatal meu a parasit Romania iar eu am ramas cu mama (am fost nevoiti sa ne mutam de acolo ) Casa apartinea bunicului meu care a decedat.Tatal meu nu s-a mai intors in tara niciodata iar casa momentan e data in chirie. Bunicul meu a fost divortat de bunica mea iar eu sunt curios daca imi apartine mie locuinta. Asi fii recunoscator pentru putin ajutor. Multumesc.
Ultima modificare: Joi, 25 Ianuarie 2018
gi-jane2, moderator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 19:27, 25 Ianuarie 2018
Trebuie văzute actele.
Pare ca ati avea dreptul...
Casa bunicului dvs se imparte intre copiii acestuia.
Trebuie avut in vedere daca a fost dobandita/construita in timpul casatoriei cu bunica si daca se realizase partajul.
Ultima modificare: Joi, 25 Ianuarie 2018
AvTudor_com, utilizator
Casa i-ar venii tatalui meu , sora lui a decedat acum ceva timp. Doar ca tatal meu e de negasit ...
Problema este ca nu am acces la casa sau la acte , nu stiu cine a dat caas respectiva in chirie atata timp cat tatal meu nu este in tara de 18 ani.
Ultima modificare: Joi, 25 Ianuarie 2018
gi-jane2, moderator
Situația e complicată.
Trebuie vazut cum sa se acționeze si este de gandit.
Doar cu avocatul dvs. puteti vedea cum sa acționati deoarece e mult de discutat pe detalii.
E posibil ca tatăl dvs. sa fi fost exclus...
Ultima modificare: Joi, 25 Ianuarie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Posibil sa fii fost exclus , noi am fost dati afara din locuinta dupa plecarea lui.

Alte discuții în legătură

On om care terorizeaza altii patru - ce se poate face? Vallly Vallly Buna ziua, suntem intr-o perioada disperata... locuiesc impreuna cu sotul meu, copilul in varsta de 1an si8luni, sora mea, mama mea si tatal meu in casa ... (vezi toată discuția)
Avem dreptul la casa cu chirie la stat? oxymaria oxymaria Am 36 de ani si sotul are 40 de ani, avem un copil in varsta de 15 ani. Nu avem nici un fel de proprietate si locuim cu mama mea in apartamentul ei ... (vezi toată discuția)
Succesiune, partaj succesoral mary6 mary6 Buna ziua. Tatal decedat de 11 ani de zile,fara a fi facuta/dezbatuta succesiunea dupa acesta,mama decedata de aprox. 1 an de zile,doi fii mostenitori.Nu ... (vezi toată discuția)